in

ADANALIYIK ALLAH’IN ADAMIYIK SÖZÜNÜN KAYNAĞI !

Türk askeri Çanakkale’de dünya ecdadına diz çöktürürken tarihler 1915’i gösteriyordu. Adanalılar savaş esnasında bir bayırda konuşlanarak siperlerine küçük mavi bir plaket takmışlardı. Bu onların düşman askerleri karşısında birbirlerini tanıyıp kamufle olabilmeleri adına dahiyane bir sırdı. 

Adanalılar akıl almaz bir şekilde gizlenip, usul usul düşman askerlerini öldürüyor, sonrasında da öldürdükleri askerleri onlara nazire yaparmışcasına düşman askerlerine doğru atıyorlardı. Bir süre sonra, yüzlerce askerlerini esrarengiz bir şekilde kaybeden Anzak ve İngilizler, Adanalıların, savaştıkları bayır boyunca siperlerinde mavi plaketin bulunduğu bu askerlerin,  olağanüstü şekilde kendi askerlerini öldürerek; kendilerine göz dağı verdiğini fark edince şok oldular. 

Hal böyleyken,  Adanalı askerlerin bulunduğu sipere yaklaşmaya korkan düşman, “O tarafa sakın gitmeyin, onlar Tanrı’nın adamları” diyerek geri çekilmeye başladılar. 

O gün 900 küsür Adanalı asker kahramanca şehit olmuş, bayırın adı “Adana bayırı” olarak anılmış, bu efsane de yıllar boyunca dilden dile anlatılarak, “Tanrı’nın adamları” sözü Türkçemize “Adanalılar Allah’ın adamları” şeklinde uyarlanmıştır. “Adana bayırı” Çanakkale dolaylarında il ismiyle anılan ilk ve tek yer olarak tarihe geçer. Çanakkale savaşının kazanılmasında Conk bayırı, Arı burnu kadar Adana bayırı da hayati önem taşır. 

Şimdilerde o efsanevi hikayeyi yamaçlarında gizleyen bu yer, unutulmaya yüz tutan ve zaman zaman ziyaretçilerinin kendisini hatırladığı köhne bir mekan. Siz de ecdadımızın kanlarıyla yeşermiş bu efsanevi bölgeyi unutturmayıp, hafızalardan silmemek adına bu yazıyı paylaşarak daha çok insanın keşfetmesine vesile olun ki, ne şartlarda bu toprakların kurtarıldığını yeni nesillerce hatırlatın” Çanakkale ve Adana bayırı ruhu ” sonsuza dek soylu bir dille yaşatılsın. “Adanalıyık Allah’ın Adamıyık” 900 Adanalı şehidin kanı ile yazılmış bir kahramanlık destanıdır…

Bu içerik üyemiz tarafından oluşturulmuştur. Kendi İçeriğini Ekle!

Rapor Et

İştirakçi

hizli gonzales Tarafından Yazıldı

Video EkleyiciListe OluşturucuGaleri Oluşturucuİçerik OluşturucuAnket OluşturucuYılların Üyesi

Yorumlar

Yorumlara Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Torumlar

Loading…

0

Bu İçeriğe Oy Ver

YAŞLILIK ALAMETLERİ

YAMALIK BOHÇASI