in

Ağaç Sulama Yöntemi


Arkadaşlar  bu uygulamayı Avusturalya’da görmüştüm neredeyse bütün peyzaj ve meyve ağaçlarının köklerinde bu şekilde PVC  borular mevcuttu. Etrafında ise fotoğrafta görüldüğü gibi Çakıl taşları vardı sanki ağacın altında küçük bir depo oluşturuyor.

Avustralyada Peyzaj ve meyve bahçelerinde bu uygulamayı neden yaptıklarını sorduğumuzda aşağıda yazdığım bilgileri öğrendik.

Bu uygulamada şu amaçlar gözetiliyor su israfını önlemek suyun bitkinin köklerine kadar inmesini sağlamak ağaçların yüzeye değil derine kök yapmasını teşvik etmek özellikle meyve ağaçlarında yüzeyden sulama kaynaklı yabancı otların çıkışını engellemek.

Ayrıca özellikle meyve bahçelerinde bitkilerin erken uyanmasını önlemek bahar yaklaşırken bitkiler bu şekilde sulanır ise köklerideki soğuklama sebebiyle bitkiler kışın hala devam ettiğini düşünecek ve çiçek açmayacaklar.

Çiçek açma dönemleri bir miktar gecikecek bu sebeple don olayına yakalanmamış olacaklar.

Ve yine bitkiler bu şekilde sulandıklarında suyun güneş ışınları ile kaybolması engellenecek toprak uzun süre rutubetli olarak kalabilecek.

Ve yine ağaçlara uygulanmak istenilen sıvı gübreler bitkilere köklerden verilmiş olacak.

Ağaçların köklerine çukurlar oluşturularak verilen sular yabancı otların hızlı bir şekilde çoğalmasına ve esas olan ağacın ya da bitkinin ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri yabancı otların tüketmesine  sebebiyet veriyor ayrıca yaz mevsiminde güneşin etkisiyle toprak hızlı bir şekilde rutubet kaybediyor.

Bu uygulamayı paylaşıyorum çünkü özellikle şehirlerde ağaçlar betonların içerisine haps edilmiş durumda ağaçların ihtiyacı olan sular maalesef onlara hiçbir şekilde verilemiyor en azından bu uygulamayı birisi görür uygular ben de rahat ederim kaldırımlarda 1 metre karelik beton çukurlar içerisinde yaşamını devam ettiren ağaçlar için güzel bir uygulama olabilir.

Sürekli olarak ağaçlar yüzeyden sulanmaktan kurtulabilir

Alıntıdır.

Bu içerik üyemiz tarafından oluşturulmuştur. Kendi İçeriğini Ekle!

Rapor Et

İştirakçi

hizli gonzales Tarafından Yazıldı

Video EkleyiciListe OluşturucuGaleri Oluşturucuİçerik OluşturucuAnket OluşturucuYılların Üyesi

Yorumlar

Yorumlara Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Torumlar

Loading…

0

Bu İçeriğe Oy Ver

KIRLANGIC HİKAYESİ !

KOCA YÜREKLİ ADAM