in ,

Antalya’da Gezilecek Yerler – 9 Farklı Bölge

Bereketli toprakların diyarı olan Antalya, modernite, tarih ve kültürel anlamda tam anlamıyla bir Avrupa şehridir. Yıl boyunca özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı milyonlarca turisti ağırlayan Antalya, popülaritesi yüksek bir şehrimizdir. Antalya, yaz aylarının vazgeçilmezi olan tatil beldelerinin yanında, tarihi mekanları ve gezip görülebilecek trekking imkanlarının bulunduğu birçok doğal güzelliğe de ev sahipliği yapmaktadır. Gezi ya da tatil amacıyla gelecek ziyaretçiler için uğramadan geçmemeleri gereken mekanları Antalya’da gidilebilecek bölgeler listemizde bulabilirsiniz.

1. Kaleiçi

 ANTALYA'DA GİDİLEBİLECEK 9 BÖLGE - Kaleiçi

Antalya’da gezilebilecek yerler dendiğinde belki de akıllara ilk gelen bölge aleiçi olmakta. Antalya’nın merkezi konumunda yer alan Kaleiçi, tarihi geçmişiyle ziyaretçileri cezp etmektedir. Helenistik kültürden başlayan yolculuğa Selçuklu ve Osmanlı ile devam eden Kaleiçi bölgesi, misafirlerine kafe ve restoranları, hediyelik eşya dükkanlarının yanında kültürel anlamda da birçok faaliyet imkanı sunmaktadır. Hadrian Kapısı ve Yivli Minare de Kaleiçi bölgesindeki tarihi miraslardandır.

2. Düden Şelalesi

ANTALYA'DA GİDİLEBİLECEK 9 BÖLGE - Düden Şelalesi

Yukarı Düden ve Aşağı Düden olarak iki farklı koldan izlenebilen Düden Şelalesi, Antalya’nın plaj ve gece hayatından uzakta, huzurlu bir doğal güzellik izleme imkanı sunmaktadır. Giriş ücreti 5 TL olan Düden Şelalesi, yukarı kolu itibariyle şehir merkezinden 11 km uzaklıktadır.

3. Kurşunlu Şelalesi

Farklı kayalık alanları ve kaya formları ile zengin bitki örtüsünün birleştiği bir doğal güzellik olan Kurşunlu Şelalesi, hayvan çeşitliliği bakımından da oldukça zengindir. 1986 yılında tabiat parkı olarak belirlenen Kurşunlu Şelalesi’nin 8 TL’lik giriş ücreti vardır. Tabiatı seven, doğayla iç içe zaman geçirmek isteyenler için birebirdir.

4. Antalya Müzesi

ANTALYA'DA GİDİLEBİLECEK 9 BÖLGE -Antalya Müzesi

Süleyman Fikri Erten tarafından, İtalyanların şehri işgal ettiklerinde, tarihi eserlerin yabancılar tarafından yağmalanmasını önlemek adına kurulmuştur. 1972 yılından beri şu anda bulunduğu yerinde yer alan Antalya Müzesi, 11 farklı salona sahiptir. Tarihi eserler yönünden oldukça zengin içeriğe sahip olan Antalya Müzesi’nin giriş ücreti 45 TL’dir.

5. Konyaaltı Plajı

ANTALYA'DA GİDİLEBİLECEK 9 BÖLGE - Antalya Konyaaltı Plajı

7 kilometrelik bir sahil şeridine sahip Konyaaltı Plajı, söz konusu plajın bölgedeki falezlerin altında olmasından dolayı Koy Altı kelimesinden gelmektedir. Bir diğer rivayete göre eskiden Osmanlı askerlerinin toplandığı bölgeye Konyaüstü adı verdikleri, yerel halkın ise bu bölgenin altındaki alana ise Konyaaltı adı verdikleri rivayet edilmektedir. Konyaaltı plajının 4,5 kilometrelik alanı ücretsiz olarak hizmete sunulmuştur. Müthiş bir deniz keyfi yapmak adına tercih edebileceğiniz mekanlardandır.

6. Hadrian Kapısı

ANTALYA'DA GİDİLEBİLECEK 9 BÖLGE - Hadrian Kapısı

Hadrian Kapısı, Antalya’nın simgeleşen sembollerinden biri olarak, halk arasında Üç Kapılar adıyla anılmaktadır. Hadrian Kapısı, Kaleiçi bölgesinde yer almaktadır ve MS 130’da İmparator Hadrianus’un şehre gelişini kutlamak adına inşa edildiği söylenmektedir. Roma döneminin özelliklerini barındıran yapı, oyma ve kabartmalarla desteklenmiştir.

7. Yivli Minare

Yine Kaleiçi’ndeki tarihi mekanlardan birisi olan Yivli Minare, Antalya’nın ilk İslami eserlerindendir. Selçuklular tarafından 13. yüzyılda yapılan Yivli Minare, 45 metre yüksekliğindedir. Kaidesi kesme taşlar, gövdesi tuğla örümü olan Yivli Minare, güzel bir görünüme sahiptir.

8. Antalya Aquarium ve Fear Trophy

Her yaştan ziyaretçinin ağırlandığı söz konusu tesiste, deniz yaşamına yakından bakma fırsatı yakalayacaksınız. Tesiste yer alan Kar Dünyası ve Buz Müzesi, Aziz Nikola’nın Evi, farklı aktiviteler için eğlence imkanı sunan yerlerdir. Tesisteki popüler yerlerden birisi de ünlü isimlerin heykellerinin bulunduğu Face 2 Face Wax Museum’dur. Wildpark adlı bölümde ise vahşi yaşama dair bilgiler edinebilirsiniz. 82 TL’lik giriş ücreti ziyaretçileri ikilemde bıraksa da, maddiyatına değer farklı tecrübeler edinip hoşça vakit geçirebileceğiniz bir mekandır.

9. Karaalioğlu Parkı

ANTALYA'DA GİDİLEBİLECEK 9 BÖLGE - Antalya Karaalioglu Parkı

Antalya’nın merkez konumunda bulunan Karaaliağa Parkı, büyük yeşil alanı ve barındırdığı deniz manzarası ile nefes alma imkanı bulunan huzurlu mekanlardan birisidir.

Antalya bitmek bilmeyen farklı mekanları ve doğal güzellikleriyle milyonlara hitap eden bir şehirdir. Sadece birkaç mekanın açıklandığı yukarıdaki alanların yanında Antalya Hayvanat Bahçesi, Antalya Aqualand Dolphinland, Minicity, Sahil Antalya, Murat Paşa Camii, Heart of Antalya, Karain Mağarası, Manavgat Şelalesi, Köprülü Kanyon, Saklıkent Kayak Merkezi, Aspendos Antik Tiyatro, Perge Antik Kenti ve daha birçok saklı doğal güzellik ve gezilecek mekan Antalya’da ziyaretçilerini beklemektedir.

Bu içerik üyemiz tarafından oluşturulmuştur. Kendi İçeriğini Ekle!

Rapor Et

İştirakçi

izzet Tarafından Yazıldı

Video Ekleyiciİmaj OluşturucuListe OluşturucuYılların Üyesiİçerik OluşturucuOy Bağımlısı

Yorumlar

Yorumlara Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Torumlar

Loading…

0

Bu İçeriğe Oy Ver

Balıkesir’de Gezilecek Yerler – 8 Farklı Bölge

Kılıbıklar, Kalbi Ilıklar