Ayakkabı Boyacısı

Her sabah Manhattan ‘da büyük bir bankanın CEO’ su her zaman aynı yerde duran ayakkabı boyacısının bulunduğu köşeye doğru yürüdü.

Kanepeye oturdu, Wall Street Journal ‘ ı inceledi ve ayakkabı boyacısı ayakkabılarına harika bir görünüm verdi.

Ayakkabı boyacısı CEO ‘ ya sordu:

Borsada ki durum hakkında ne düşünüyorsunuz?

Yönetmen aynı zamanda kibirli bir şekilde sordu:

– Neden bu konu ile bu kadar ilgileniyorsun? dedi.

– Bankanızda bir milyon dolarım var ve paranın bir kısmını sermaye pazarına yatırmayı düşünüyorum.

– İsminiz ne?

– John Smith

Yönetici bankaya geldi ve müdürüne sordu:

John Smith adında bir müşterimiz var mı?

– Müdür, evet var çok değerli bir müşteri. Hesabında bir milyon dolar var dedi.

Yönetmen dışarı çıktı, ayakkabı boyacısına yaklaştı ve dedi ki:

– Efendim bay Smith, önümüzdeki Pazartesi kurul toplantısında onur konuğu olmanızı ve bize hayatınızın hikayesini anlatmanızı istiyorum. Eminim sizden öğrenecek çok şeyimiz olacaktır.

Ayakkabı boyacısı  pazartesi günü Yönetim kurulu toplantısına katıldı, CEO kendisini kurul üyelerine sundu ve Bay Smith hikayesine başladı:

Bu ülkeye uzun yıllar önce, bilinmez bir isimle genç bir Avrupalı göçmen olarak geldim. Tek kuruşum olmadan gemiden ayrıldım. Yaptığım ilk şey adımı Smith olarak değiştirmekti. Aç ve yorgundum. İş aramak için dolaşmaya başladım ama boşuna.

Aniden kaldırımda bir bozuk para buldum. Bir elma aldım. İki seçeneğim vardı: Elmayı yiyip açlığımı yatıştırmak ya da bir iş kurmak. Elmayı 2 dolara sattım ve parayla iki elma aldım. Onları da sattım ve işe devam ettim. Dolar biriktirmeye başlayınca kullanılmış bir fırça ve boya satın alabildim ve insanların ayakkabıları temizlemeye başladım. Eğlence veya kıyafetlere bir kuruş harcamadım, hayatta kalmak için ekmek ve peynir yedim. Bir keşiş gibi yaşadım ve her bir kuruşu biriktirdim. Bir süre sonra müşterilerim ayakkabılarını temizlerken rahat oturabilsin diye bir koltuk alabildim ve bu da bana daha fazla müşteri getirdi. Hayatın zevklerine tek kuruş harcamadım.

Sonunda üç ay önce Chicago ‘ da genelevde çalışan kız kardeşim öldü ve bana bir milyon dolar bıraktı.

Rapor Et

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Torumlar

Yükleniyor…

0