in

Balkonda (Saksıda) Karnabahar Yetiştiriciliği

Bu yazımızda balkonda, saksıda terasta karnabahar nasıl yetiştirilir sorusunu cevaplayacağız. Karnabahar bitkisinin faydaları, ekimi, sulaması ve hasat zamanı konularında bilgiler vereceğiz.

Karnabaharın Faydaları

Karnabahar, genellikle herkesin yiyemediği, yese de severek yemediği bir besindir. Oysa karnabahar içinde bulundurduğu vitamin ve mineraller ile oldukça besleyici bir sebzedir. Kalorisi inanılmaz düşük olan karnabahar, bu anlamda sağlıklı beslenmek ve diyet yapmak isteyenlerin ilk tercih ettiği üründür.

Balkonda (Saksıda) Karnabahar Yetiştiriciliği

Karnabahar, yapısında C vitamini, manganez ve pek çok antioksidan sayesinde vücudun ihtiyacı olan mineralleri karşılamaktadır. Bu sayede de stresi önleme de etkisi olur. Araştırmalarla kanıtlanmış olan bir çalışmada da indol-3 karbinolün uterus maddesi ile kanserli hücrelerin büyümesini önlemeye yardımcı olur. Kandaki demirin emilimi ile de vücuttaki hemoglobin sayısını arttırır. K vitamini sayesinde de kemikleri güçlendirir ve kemik erimesinin önüne geçer. Bu kadar özelliği, faydası olan bir ürünü haliyle sürekli el altında bulundurmak isteyen insanlar olabilir. Bunun için en uygun yer olan balkonda karnabahar yetiştiriciliği konusu hakkında kısa kısa bilgiler verelim.

Balkonda Saksıda Karnabahar Ekimi Nasıl Yapılır?

Balkonda karnabahar yetiştiriciliği biraz zorlu süreç içerir. Çünkü soğuğu seven bir yapısı bulunduğu için eğer ortam yeteri kadar bir serinlikte değilse karnabahar çok fazla çiçekleneceği için hiç de hoş bir ürün hasat edilemez. Karnabahar fideleri genellikle son bahar aylarında ekilmeye başlanır. Hiç tohumundan yetiştirmek için uğraşmayın. Direkt olarak bildiğiniz ve yasal olan botanik bahçelerinden karnabahar fidesi alarak işleme başlayın. Her saksıya bir fide dikmeniz gerekir. Eğer saksı geniş ise o zaman 2 fide ekilebilir. Saksının derin olması da çok önemlidir. Çünkü karnabahar fidelerinin kökleri derinlerde olması önemlidir. Eğer tohumdan karnabahar yetiştiriciliği yapmak istiyorsanız tohumları ektikten sonra her gün sulayarak çimlenmesini hızlandırmanız gerekir. Bu da yaklaşık 10 gün kadar sürer. Filizlenmeye başlandıktan sonra da toprağın sürekli nemli kalması çok önemlidir. Gelişmeye başlayan karnabaharı kış boyu serin yerde muhafaza etmeyin unutmayın.

Karnabahar Ekimi Ne Zaman Yapılır?

Karnabahar ekimi sonbaharın bitişi ile birlikte Ekim ayı gibi yapılır. Çünkü karnabahar, suyu, serinliği oldukça çok sevmektedir. Sıcak ve aşırı sıcak ortamlarda yaşayamaz.

Ekimi Yapılacak Karnabaharın Toprağı Nasıl Olmalıdır?

Karnabahar ekiminde kullanılacak toprak çeşidinin hiçbir önemi yoktur. Her toprakta yetişebilir. Yeter ki bulunduğu yerin drenajı iyi olsun. Toprak konusunda sadece yüksek asit bulunan topraklar ürüne zarar verir.

Balkonda (Saksıda) Karnabahar Yetiştiriciliği

Karnabahar Ekimi İçin Gübre Gerekir mi?

Balkonda karnabahar yetiştiriciliği yapmaya başladıkça pek çok şeyi deneyimleyerek öğreniriz. Bunlardan biri de gübreleme konusudur. Bazen aldığımız toprağın içinde bulunan gübre miktarı yeterli olurken bazen takviye gübre gerekebilir.

Karnabahar Yetiştiriciliği Nerede Yapılmalı?

Karnabahar yetiştiriciliği serin ya da çok aşırı sıcak olmayan yerlerde yapılabilir. Balkonlar bunun için uygun olabilir ama direkt olarak güneşi alıyorsa çok sıcak olacağı için sulama konusunda çok dikkat edilmelidir.

Ekilen Karnabahar Sulama Zamanları Nasıl Olmalıdır?

Karnabahar suyu ve serinliği sevdiği için her gün sulanması gerekir. Özellikle sıcak bir ortamda bulunan saksıdaki karnabaharlar günde iki defa sulanmalıdır.

Ekilen Karnabaharın İlk Hasat Zamanı Ne Zaman Olur?

Karnabaharlar son bahar ayında ekilir ve ilk baharın sonlarına doğru ilk hasat elde edilmeye başlanır.. Kimi çeşitleri için 60 gün iken bazı çeşitlerin hasatı 150 günü bulmaktadır.

Karnabahar Tohumu ve Fide Fiyatları

Karnabahar tohumu da diğer sebzeler gibi çok uygun fiyatlara satılır. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi eğer ekim işlemine fideden başlarsanız daha kolay olacaktır. O yüzden saksınız kadar fide alın. Her fide 5.00 lira civarında satılır.

Karnabahar Hasat Zamanında Ne Kadar Ürün Elde Edilir?

Balkonda karnabahar yetiştiriciliği sonunda hasat günü gelince elde edilen ürünler insanı mutlu eder. Her fideden bir tane karnabahar elde edersiniz.

Bu içerik üyemiz tarafından oluşturulmuştur. Kendi İçeriğini Ekle!

Rapor Et

İştirakçi

izzet Tarafından Yazıldı

Video Ekleyiciİmaj OluşturucuListe OluşturucuYılların Üyesiİçerik OluşturucuOy Bağımlısı

Yorumlar

Yorumlara Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Torumlar

Loading…

0

Bu İçeriğe Oy Ver

Balkonda (Saksıda) Ispanak Yetiştiriciliği

Balkonda (Saksıda) Kekik Yetiştiriciliği