in

Balkonda (Saksıda) Kereviz Yetiştiriciliği

Bu yazımızda balkonda, saksıda terasta kereviz nasıl yetiştirilir sorusunu cevaplayacağız. Kereviz bitkisinin faydaları, ekimi, sulaması ve hasat zamanı konularında bilgiler vereceğiz.

Kerevizin Faydaları

Kereviz, mutfaklarda ender bir şekilde kabul edilen yeşil yapraklı sebzelerin başında gelmektedir. Yeşil yapraklı sebzeler genellikle düşük kalorili ve sağlık açısında oldukça faydalı besinlerdir. Kerevizin sahip olduğu tohumlar, geçmişte dahi sağlık alanında kullanılmıştır. Çorbalarda, salatalarda ve yemeklerde kullanılan kereviz, içerdiği 12 farklı antioksidan ile tercih edilir.

Balkonda (Saksıda) kereviz Yetiştiriciliği

Sindirim sistemi ve kan damarlarında oluşabilecek iltihaplanmaları en aza indirir. Böbreklerin çalışmasını sağlayarak, fazla biriken suyun dışarı atılması görevi de bulunuyor. Afrodizyak özelliği ile cinsel gücü de arttırdığı ve desteklediği ortaya çıkmıştır. Bir tabak kereviz yemeği günlük sıvı ihtiyacının % 25’i gibi bir oranı karşılamaktadır. İçerdiği vitaminler ve mineraller sayesinde düzenli olarak tüketildiğinde pek çok hastalığın önüne geçen kereviz, yetiştiği toprağa göre de farklı tatlar ile damaklara hitap eder. Genellikle zeytinyağlı yemeği yapılan ve salatalarda kullanılan kerevizi insanlar artık evlerinin balkonlarında yetiştirmeye başladılar. Balkonda kereviz yetiştiriciliği bu anlamda çok önemli bir konuma yükseldi ve meraklı insanların öğrenmek istediği bir uğraş oldu.

Balkonda Kereviz Ekimi Nasıl Yapılır?

Balkonda kereviz yetiştiriciliği yapmaya başlamadan önce bazı püf noktaları bilmemiz gerekir. Kereviz toprak altında yetişir ve yaprakları toprağın üstünde olur. Çok yıllık yetiştirildiği gibi keskin bir kokuya da sahiptir. İster tohumdan isterseniz de fide olarak temin edebilir ve ekimine başlayabilirsiniz. Kerevizi tohumdan yetiştirmek istiyorsanız, onların fideye dönüşmesi için çok özenli bir bakım yapmanız gerekir. Tohumları gübreli ve zengin mineralli bir toprağa ektikten sonra düzenli olarak her gün sulanması ve güneşe çıkarılması gerekir. Bu sayede yaklaşık 30 gün sonra fide vermeye başlar. Gelişen fideler sökülerek ayrı ayrı saksılara ya da aralarında 15 cm olacak şekilde mesafe bırakacağınız bir kaba ekilir. Yaklaşık 5 ay sonra iyice olgunlaşan kerevizlerin sapları da 40 cm ulaşır. Bu duruma geldikten sonra hasat için toplanabilir.

Kereviz Ekimi Ne Zaman Yapılır?

Evde kereviz ekimi yapma fikrini uygulamaya geçirdiğiniz zaman hangi aylarda ekilirse verimli olur sorusunun cevabını biliyor olmanız gerekir. Kereviz için en uygun ekim zaman Mart ayıdır.

Ekimi Yapılacak Kerevizin Toprağı Nasıl Olmalıdır?

Kereviz toprakta uzun süre kalacağı için su akışkanı iyi olan ve yumuşak killi toprak en uygunudur. Zengin gübreli topraklar kerevizin daha verimli üretilmesini sağlar.

Balkonda (Saksıda) kereviz Yetiştiriciliği

Kereviz Ekimi İçin Gübre Gerekir mi?

Balkonda kereviz yetiştiriciliği yaparken gübre meselesine dikkat etmeniz gerekir. Dar alanda ve sığ bir şekilde yetiştirildiği için gübreleme oldukça önemlidir.

Kereviz Yetiştiriciliği Nerede Yapılmalı?

Kereviz yetiştiriciliği eksili derecelerin olmadığı ve hava sirkülasyonu olan her yerde yapılabilir. Bunun için balkonlar oldukça uygundur. Kereviz yetiştirmek için sadece önemli olan geniş bir saksı ya da özel bir alandır.

Ekilen Kerevizin Sulama Zamanları Nasıl Olmalıdır?

Kerevizin tohumdan ekilmesiyle birlikte fide olması yaklaşık 1 ayı bulur. Bu zamanda oldukça sık bir şekilde sulanmalıdır. Fideler çıktıktan sonra 3 günde bir sulamak yeterlidir. Sadece yazın sıcak olacağı için her gün sulamak gerekir.

Ekilen Kerevizin İlk Hasat Zamanı Ne Zaman Olur?

Kereviz fide halini Nisan ayı başları gibi alır. Bu süreden sonra yaklaşık 5 ay bir gelişim süreci olduğu için Ekim ayı gibi ilk hasatı alabilirsiniz.

Kereviz Tohumu ve Fide Fiyatları

Kereviz tohumları maydanozgil ailesinin bir üyesi olduğu için gayet uygundur. Ortalama 100’lü paketi 10.00 liraya satılmaktadır.

Kereviz Hasat Zamanında Ne Kadar Ürün Elde Edilir?

Balkonda kereviz yetiştiriciliği uzun bir süre aldığı için beklenen ürün de kayda değer olmalıdır. Her fideden bir tane ürün alabilirsiniz ama bu zaten sizin için fazlasıyla yetecektir.

Balkonda (Saksıda) kereviz Yetiştiriciliği

Bu içerik üyemiz tarafından oluşturulmuştur. Kendi İçeriğini Ekle!

Rapor Et

İştirakçi

izzet Tarafından Yazıldı

Video Ekleyiciİmaj OluşturucuListe OluşturucuYılların Üyesiİçerik OluşturucuOy Bağımlısı

Yorumlar

Yorumlara Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Torumlar

Loading…

0

Bu İçeriğe Oy Ver

Balkonda (Saksıda) Kekik Yetiştiriciliği

Balkonda (Saksıda) Kuşkonmaz Yetiştiriciliği