in

Balkonda (Saksıda) Kuşkonmaz Yetiştiriciliği

Bu yazımızda balkonda, saksıda terasta kuşkonmaz nasıl yetiştirilir sorusunu cevaplayacağız. Kuşkonmaz bitkisinin faydaları, ekimi, sulaması ve hasat zamanı konularında bilgiler vereceğiz.

Kuşkonmazın Faydaları

Kuşkonmaz genelde Nisan ayı hasat edilir ve tezgahlara çıkar. Özellikle son zamanlarda yararları ile ilgili çıkan haberlerden sonra çok popüler bir besin oldu. Sebze olarak tüketildiği gibi süs olarak da kullanılmaktadır. Kuşkonmaz en az 50 cm olan boyu 150 cm kadar ulaşmaktadır. Dik gövdeli ve uçlarında yaprağa benzeyen çiçeklere sahiptir. Çok faydalı olan bu bitki eğer yanlış kullanılırsa alerjik reaksiyonlara sebebiyet vermektedir.

Balkonda (Saksıda) Kuşkonmaz Yetiştiriciliği

Kuşkonmaz protein içermesi bakımından oldukaç yararlı bir besindir. Buna karşı karbonhidrat ve kalori oranı oldukça düşüktür. Potasyum, Kalsiyum, A, B, C ve K vitaminleri ile oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Böylesine eşsiz bir bitki her daim el altında bulundurmak isteyen insanlar balkonlarında yetiştirmeye başladılar. Balkonda kuşkonmaz yetiştiriciliği bu anlamda oldukça önemli bir hale geldi. Bizde bu uğraşla ilgili püf noktalarına bu yazımızda değineceğiz.

Balkonda Kuşkonmaz Ekimi Nasıl Yapılır?

Balkonda kuşkonmaz yetiştiriciliğini hobi edinmek isteyen insanlar için süreç hakkında kısa bir bilgi verelim. Paketler halinde satılan tohumlarda yaklaşık 50 tane bulunur. Bu tohumlar 1 gram civarı gelmektedir. Tohumları çimlendirmek için toprağa ekmeden önce 1 gün boyunca suda bekletmeniz süreci kısaltacaktır. Aksi durumda 20 güne kadar çimlenme süreci sürer. Filizlenmeye başlayan kuşkonmazların yer aldığı toprak gerekirse değiştirilir ya da havalandırılarak ve gübre ilave edilerek tazelenir. Günde iki kez sulamaya önem verilmelidir. Suyu çok seven kuşkonmazlar çimlenme döneminden sonra uzamaya devam ederler ve ilk yılın sonuna doğru 50 cm kadar ulaşırlar. Bu fideler sonbahar aylarında kurur ve kış boyu da bu şekilde kalırlar. İkinci yılın ilk baharında köklerinden sökülen kuşkonmazların toprak üzerindeki kurumuş yüzeyleri kesilir. Yeni ve derin bir toprağa bu yenilenen fideler ekilir. Toprak gübre bakımından zengin olmalıdır ve sulanma aynı sıklıkta devam etmelidir.

Balkonda (Saksıda) Kuşkonmaz Yetiştiriciliği

Kuşkonmaz Ekimi Ne Zaman Yapılır?

Kuşkonmaz ekimi ilk bahar döneminde Mart ayı gibi başlanır. Oldukça uzun ve meşakkatli bir süreci olan kuşkonmaz ürününü vermeye başladığı zaman size tüm zamanı unutturacaktır.

Ekimi Yapılacak Kuşkonmazın Toprağı Nasıl Olmalıdır?

Kuşkonmaz zorlu bir bitki olduğu için ayrı bir özen gösterilmelidir. Toprağında gübre bakımından oldukça zengin bir yapı olmalıdır. Kumlu, tınlı, kum ve tın karışımlı topraklar ekim için en uygun topraklardır.

Kuşkonmaz Ekimi İçin Gübre Gerekir mi?

Balkonda kuşkonmaz yetiştiriciliği diğer sebze ve bitki yetiştiriciliğindeki gibi basit değildir. Bu yüzden gerek gübre desteği gerekse de sulama ve toprak kalitesi oldukça önemlidir.

Kuşkonmaz Yetiştiriciliği Nerede Yapılmalı?

Kuşkonmaz yetiştiriciliği balkonda yapılabilir. Saksıların derin olması burada çok önemlidir. Genişlik çok sorun değil ama kuşkonmazların kökleri derinlerde olmayı sevdiği için bulunduğu yer çok önem arz eder.

Balkonda (Saksıda) Kuşkonmaz Yetiştiriciliği

Ekilen Kuşkonmazın Sulama Zamanları Nasıl Olmalıdır?

Kuşkonmaz suyu seven ve su ile gelişen bir bitkidir. O yüzden özellikle çimlenme sürecinde her gün sulanmalıdır. Daha sonra gün aşırı bir şekilde sulanmaya devam edilmelidir. Tabi bu kış ayına kadar bu şekilde olmalıdır.

Ekilen Kuşkonmazın İlk Hasat Zamanı Ne Zaman Olur?

Kuşkonmazın sadece çimlenmesi bile 20 gün kadar sürüyor. Genellikle ilk yılında hasat vermeyebilir. Diğer yılın ilk baharından itibaren iyice gelişen bitki Nisan ve Mayıs aylarında hasatı vermeye başlar.

Kuşkonmaz Tohumu ve Fide Fiyatları

Kuşkonmaz tohumu 50’li paketler halinde satılır ve çok uygun bir fiyatı bulunur. Eğer orijinal yerli tohumunu bulursanız biraz fazla ücret ödersiniz ama verimi çok daha iyi olur.

Kuşkonmaz Hasat Zamanında Ne Kadar Ürün Elde Edilir?

Balkonda kuşkonmaz yetiştiriciliğine başladıktan sonra ilk yıl hiç ürün beklemeyin. İkinci yıl her saksıdan en az 8 dal kuşkonmaz alabilirsiniz.

Balkonda (Saksıda) Kuşkonmaz Yetiştiriciliği

Bu içerik üyemiz tarafından oluşturulmuştur. Kendi İçeriğini Ekle!

Rapor Et

İştirakçi

izzet Tarafından Yazıldı

Video Ekleyiciİmaj OluşturucuListe OluşturucuYılların Üyesiİçerik OluşturucuOy Bağımlısı

Yorumlar

Yorumlara Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Torumlar

Loading…

0

Bu İçeriğe Oy Ver

Balkonda (Saksıda) Kereviz Yetiştiriciliği

Balkonda (Saksıda) Kuzu Kulağı Yetiştiriciliği