in

Balkonda (Saksıda) Maydanoz Yetiştiriciliği

Bu yazımızda balkonda, saksıda terasta maydanoz nasıl yetiştirilir sorusunu cevaplayacağız. Maydanoz bitkisinin faydaları, ekimi, sulaması ve hasat zamanı konularında bilgiler vereceğiz.

Maydanozun Faydaları 

Maydanoz yemeklerin ve salataların vazgeçilmezleri arasına boşu boşuna girmemiştir. İçeriğinde bulunan vitaminler ve mineraller nedeniyle başta osteoporozun önlenmesine yardımcı olmakla birlikte şeker hastalığı ve kanseri yönetme de pay sahibidir. Maydanozda bulunan A, C, E, K, B6 ve B12 vitaminleri nedeniyle bağışıklık sistemini güçlendirir. Antioksidan özelliği ile vücuttan zararlı maddeleri atmakta kullanılan çok önemli bir bitkidir. Kilo verme sürecinde ki en büyük destekçilerden olan maydanoz, ödem attırır ve yağ yakımını hızlandırır.

Balkonda (Saksıda) Maydanoz Yetiştiriciliği

Yapısında oldukça zengin vitaminlerin yanında bir çok mineralde bulundurur. Kolin, folat, kalsiyum, magnezyum, fosfor, potasyum, çinko ve bakır gibi inanılmaz zengin bileşenlere sahiptir. Balkonda maydanoz yetiştiriciliği yapmak oldukça kolaydır. Bu sebeple insanlar genelde evlerinde saksılarda, balkonlarda maydanoz yetiştirmeye başladılar. Peki, maydanoz yetiştiriciliği için neler yapmak gerekir birlikte inceleyelim.

Balkonda Maydanoz Ekimi Nasıl Yapılır?

Balkonda maydanoz yetiştiriciliği için tohuma ihtiyacınız vardır. Maydanoz için bu tohumları fideleme süreci olmadığı için direkt olarak toprakla buluşturabiliriz. Normal kumlu toprak ile çiftlik gübresi karıştırılarak verimli bir toprak hazırlarız. Bu toprağı saksının üzerinde 3 parmak kalacak şekilde doldurur ve üzerini düzleştiririz. Bir miktar su ile toprağı nemlendiririz. Maydanoz tohumlarını toprağın üstüne tuz serpme hareketi ile yayarız. Daha sonra toprakla da yine aynı şekilde tohumların üzerini ince bir tabaka şeklinde örteriz ve yeniden sulama yaparız. Maydanoz ’un çimlenmesi uzun süreceği için yaklaşık 30 gün gibi bir zaman geçmesi gerekir. Beraberinde yabani otlarda büyüyebilir. Bunları ayıklarsanız maydanozların topraktan aldıkları besin artacağı için daha verimli olacaktır.

Balkonda (Saksıda) Maydanoz Yetiştiriciliği

Maydanoz Ekimi Ne Zaman Yapılır?

Maydanoz ekimi aynı familyada olduğu dereotu gibi ürünlerle birlikte ilkbahar aylarında yapılmalıdır. Soğuk zamanları sevmeyen maydanoz için Mart sonu sıcaklıkların başlaması ile birlikte ekim için en uygun zaman olarak belirlenmiştir.

Ekimi Yapılacak Maydanozun Toprağı Nasıl Olmalıdır?

Maydanoz köklerinin rahat olmasını isteyen bir bitkidir. Bu sebeple toprağın çok sıkı olmaması gerekir. Bu sebepler toprağın bir kısmını torf oluştururken, diğer kısmını da besinli toprak ile doldurabilirsiniz.

Maydanoz Ekimi İçin Gübre Gerekir mi?

Balkonda maydanoz yetiştiriciliği için en çok sorulan sorulardan biri de saksıya gübre vermek gerekir midir? Gübre, sebze ve meyvelerin olmazsa olmazıdır. Daha verimli olması ve iyi mahsul vermesi için gübre katılması gerekir.

Balkonda (Saksıda) Maydanoz Yetiştiriciliği

Maydanoz Yetiştiriciliği Nerede Yapılmalı?

Maydanoz yetiştiriciliği odanızın camında buluna küçücük bir saksıda bile yetiştirmek mümkün olabildiği için, tamamen ihtiyacınız doğrultusunda istediğiniz yerde ve geniş alanda yetiştirebilirsiniz.

Ekilen Maydanozun Sulama Zamanları Nasıl Olmalıdır?

Maydanoz öyle çok su isteyen bir bitki değildir. O sebeple de çok fazla suya ihtiyaç duymaz. Tohum atılma ve çimlenme sürecinde yağmurlama tekniği ile uygulanan süreç, köklerinin gelişmesiyle birlikte de devam edebilir. Sadece toprağın sürekli nemli olmasını sağlamak yeterli olacaktır.

Ekilen Maydanozun İlk Hasat Zamanı Ne Zaman Olur?

Maydanozlar olmaya başladıktan sonra 10 günde bir gövdelerinden kesilerek hasat edilir. Eğer bu süreci geçirirseniz o zaman maydanozlar özelliğini kaybetmeye başlar. Hasat zamanı tohum ekildikten yaklaşık 60 gün sonra oluşmaya başlar.

Maydanoz Tohumu ve Fide Fiyatları

Maydanoz tohum ve fidelerini fidancılardan temin edebilirsiniz. Gayet uygun fiyatlar nedeniyle evinizin her köşesine özellikle balkonunuzda büyük bir zevkle yetiştirebilirsiniz.

Maydanoz Hasat Zamanında Ne Kadar Ürün Elde Edilir?

Balkonda maydanoz yetiştiriciliği oldukça keyifli bir uğraştır. Hasat zamanı gelen maydanozlar 10 günde bir sürekli çıktığı için ektiğiniz tohum ile orantılı bir şekilde size ürün verecektir.

Balkonda (Saksıda) Maydanoz Yetiştiriciliği

Bu içerik üyemiz tarafından oluşturulmuştur. Kendi İçeriğini Ekle!

Rapor Et

İştirakçi

izzet Tarafından Yazıldı

Video Ekleyiciİmaj OluşturucuListe OluşturucuYılların Üyesiİçerik OluşturucuOy Bağımlısı

Yorumlar

Yorumlara Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Torumlar

Loading…

0

Bu İçeriğe Oy Ver

Balkonda (Saksıda) Marul Yetiştiriciliği

Balkonda (Saksıda) Patlıcan Yetiştiriciliği