Bir film hikayesi..

‘Çağrı Fimi’ Hakkında  bir kaç İlginç Bilgi :

Çağrı filmi yapıldığında Hz. Hamzayı nasıl bir hristiyan oynar diyenlerden çağrı gibi bir film yapılması beklenmiştir kırk yıl geçmesine rağmen böyle bir film yapılmamıştır.

çağrı filmi dünya sinemasının kült filmlerinden biri, en çok izlenen filmlerden biri aynı zamanda.

gösterime girdikten sonra amerikada fenomen olan amerikalı siyahileri derinden etkileyen “köle bilalin” (bilali habeş) hikayesi sayesinde çok sayıda kişi müslüman olmuştur….

ÇAĞRI Filmi’nin finansmanının Kaddafi olduğunu biliyor muydunuz ?

Annesi istanbullu, babası Şamlı müslüman yönetmen Mustafa Akkad Holywood,’a bir çok korku film çektikten sonra bu filmi çekmiş , başta Suudi Arabistan maddi destek vereceğini açıklamış sonra vazgeçmiş , Kaddafi’nin yardımıyla Libya ve Fas’ ta çekilmiş.

batının islama bakış açısını değiştirdiğinden Anthony Quinn bile islama bakış açısının değiştini belirtmekten kendini alamamış.

MAALESEF MUSTAFA AKKAD SELAHADDİN EYYUBİ , TARIK BİN ZİYAD, VE İSTANBULUN FETHİNİ KONU ALAN FİLM TASARILARINI GERÇEKLEŞTİRMEDEN ÜRDÜNÜN AMMAN KENTİNDE EL KAİDENİN KALDIĞI OTELE SALDIRMASI SONUCU KIZIYLA BİRLİKTE ÖLMÜŞTÜR.

Aynı zamanda ve aynı sette farklı oyuncularla filmin İngilizce ve Arapça olmak üzere iki versiyonu çekildi.

Finansörler filmden desteğini çekince film ekibi ve oyuncular Fas’ta kötü koşullarda bir otelde mahsur kaldı. Filmi bitirebilmek için kaynak sağlayan da Libya’nın diktatörü Kaddafi’den başkası değildi. Hatta Bedr Savaşı sahnelerinde Libya ordusundan askerler de rol aldı.

(Alıntı)

Rapor Et

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir