Böyle İnsanlar Var mı Hala

Bir kimsenin bir tarlası vardı. Onu satmak istiyordu. Bir gün tarlayı almak isteyen bir adama geldi tarlasını istedi. Adam tarlayı sattı. Tarlayı alan kimse ekim yapar iken bir toprak küp buldu. Küpü açtı ve içi altın dolu idi.

Adam imanlı kul hakkını bilen biri idi. Kendi kendine ben sadece tarlanın üstünü satın aldım ve ona göre para verdim. Oysa ne ben neden satan bu altından haberdar değildi.

Bu yüzden bu altın benim hakkım değil eski tarla sahibinindir deyip altınları alıp eski sahibe gitti. Durumu anlattı.

Eski sahibi ben sana tarlanın üstünü sattım altını değil ve satarken de altında ne var bilmiyordum ve bilse idim çıkarırdım. O yüzden bu altın sana aittir deyip almadı. Ne veren verebildi. Nede alan aldı. Altın ortada kaldı.

Bunlar kendi aralarında anlaşamadılar kadıya gittiler. Durumu anlattılar. Kadı da hayret etti. İşin içinden çıkamadı. En sonunda eski tarla sahibine: senin çocukların var mı dedi? adam: evet bir oğlum var dedi.

Yeni tarla sahibine de sordu. Oda :bir kızım var dedi. Kadı: o zaman oğul ile kızı evlendirin bu altınları da onlara harcayın onlara verin dedi. İkisi de anlaştı ve gitti. Nerede şimdi böyle insanlar.

Adam kendine ait olmayanda hak iddia eder, kaldı ki kendi bulduğunu başkasına versin.

Rapor Et

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir