in ,

Çanakkale’de Gezilecek Yerler – 10 Farklı Bölge

Türkiye’nin en önemli bölgelerinden olan Marmara ve Ege bölgeleri, hem turistik anlamda tercih edilirken hem de mimari anlamda birçok eserin bulunduğu yerler arasındadır. Bu bölgelerin arasında bulunan Çanakkale ili ise Türklerin savaştığı bölgeler arasında büyük öneme sahipken saygınlığı nedeni ile hiçbir şekilde dokunulmamış bölgelerle doludur. Her karışında şehitlerin bulunduğu Çanakkale’de, turistlerin ziyareti sırasında doğal atmosferinden etkilenmemeleri mümkün değildir. Hatta Çanakkale’nin bazı bölgelerinde yol anlamında tek şeritler bulunmaktadır. Bunun sebebi ise kazı çalışmaları yapılmak istendiğinde şehitlerin bedenlerine ulaşıldığı ve kemik seslerinin insanları derinden etkilemesidir. Manevi anlamda da oldukça öneme sahip olan Çanakkale için derlemiş olduğumuz Çanakkale’de gidilebilecek bölgeler listemizden yararlanarak, tatil planları yapabilirsiniz.

1. Bozcaada Kalesi

ÇANAKKALE'DE GİDİLEBİLECEK 10 BÖLGE Bozcaada Kalesi

Çanakkale’nin Bozcaada bölgesinde bulunan bu kale, sadece deniz araçları ile gidilebilecek eşsiz güzellikler barındıran bir yerdir. Yapılışı ve tarihçesi bakımından pek fazla bilgisi olmayan bu kalenin birçok krallık tarafından kullanıldığı tahmin edilmektedir. Yapılan araştırmalarda farklı devletlere ait eşyaların bulunması bunun kanıtıdır. Osmanlı zamanında cami olarak faaliyette olan Bozcaada Kalesi, günümüzde festival mekânları olarak kullanılmaktadır.

2. Behramkale Köprüsü

ÇANAKKALE'DE GİDİLEBİLECEK 10 BÖLGE Behramkale Köprüsü

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde bulunan Behramkale Köprüsü, 14. yüzyılın başların inşa edilmiş ve günümüze kadar bozulmadan gelmiş bir tarihi yapıttır. Kim tarafın yapıldığı bilinmeyen bu köprü Çanakkale’de gidilebilecek 10 bölge arasında olmakla beraber, mimarisinin Behramkale Camisi’nin mimarisiyle benzediği söylenmektedir.

3. Şahmelek Koyu

ÇANAKKALE'DE GİDİLEBİLECEK 10 BÖLGE Şahmelek Koyu

Çanakkale’nin Biga ilçesinde bulunan Şahmelek Koyu genellikle yaz aylarında turistlerin akın akın geldiği bir yerdir. Tertemiz bir denize sahip olması ve sahilindeki kumların sadece oraya özel olması ilgililerinin merakını arttırmaktadır. Bunların yanı sıra huzurlu ve rahatça tatil yapılacak ahşap evlerin olması nedeniyle ailecek gidilebilecek yerler arasındadır.

4. Meryem Ana Kilisesi

ÇANAKKALE'DE GİDİLEBİLECEK 10 BÖLGE Meryem Ana Kilisesi

Çanakkale’nin Bozcaada ilçesinde bulunan bu kilise, Rum mahallesinde 19. yüzyılın sonlarına doğru inşa edilmiştir. Rumların sıklıkla tercih ettiği bu Meryem Ana Kilisesi, zamanla yıkımlara ve solmaya maruz kalsa da tarihi eserleri koruma anlamında tamiri sürekli olarak yapılmaktadır. 25 metreye kadar uzanan duvarları ve içerinin mermerlerle dolu olması ferah bir atmosfer sağlamaktadır. Aynı zamanda tasarım olarak göz alıcı bir yapıya sahiptir.

5. Mıhlı Çayı

ÇANAKKALE'DE GİDİLEBİLECEK 10 BÖLGE Mıhlı Çayı

Çanakkale’de gidilebilecek 10 bölgeden bir diğeri ise Mıhlı Çayı’dır. Ayvacık ilçesinin Küçükkuyu bölgesinden bulunan bu bölge, Kazdağları’na yakın bir konumdadır. 30 metre derinliğinde olan bu çay, göl kadar derinliği bulunmaktave temizliği bakımından eşsiz bir manzaraya sahiptir. Özellikle yaz aylarında insanların tercih etmiş olduğu Mıhlı Çayı, soğuk suyu bakımından dikkat çekmekle beraber, etrafındaki duvarların rengi ile çevresindeki meyve ağaçları ortamı çeşitli karışık kokulara büründürmüştür.

6. Seddülbahir Savaş Müzesi

ÇANAKKALE'DE GİDİLEBİLECEK 10 BÖLGE Seddülbahir Savaş Müzesi

Çanakkale’nin Eceabat ilçesinde bulunan bu müze, Seddülbahir savaşından kalma malzemeler ve askerlerin kullanmış oldukları bazı eşyalarla doludur. 1915 yılında yaşanmış olan Seddülbahir olayı, askerler saatlerce aç ve susuz bir şekilde savaştığı ve çoğunun şehit düştüğü bir olaydır. Buradaki askerlerin elbiseleri, kullanmış oldukları savaş aletleri ve ailelerine bıraktıkları mektuplar toplanıp müzede sergilenmiştir. Seddülbahir Savaş Müzesini ziyaret eden turistler, askerlerin orada yaşamış olduğu zor şartları tahmin edebilme imkânı bulmaktadır.

7. Truva Antik Kenti

ÇANAKKALE'DE GİDİLEBİLECEK 10 BÖLGE Truva Antik Kenti

Dünyaca ün yapmış olan Truva Atı olayı, burayı antik kent haline getirmiştir. Çanakkale’nin merkezinde bulunan  Truva Antik Kenti, günümüzden çok uzun süre önce yapıldığı tahmin edilmekle beraber, halen daha üzerinden çalışmaların yapıldığını söylemek mümkündür. Truva Atı’nın çok eski bir eser olması sebebi ile neredeyse onlarca krallığın kalıntılarını üzerinden bulmak mümkündür. Çünkü yapıtın tahrip olması nedeni ile ona sahip olan her krallık tamir etme çalışmalarında bulunmuştur. Ve her birisinin mimari özelliği farklı olduğundan dolayı tasarım anlamında zengin bir eser haline gelmiştir.

8. Çimpe Kalesi

ÇANAKKALE'DE GİDİLEBİLECEK 10 BÖLGE Çimpe Kalesi

Çanakkale’de gezilebilecek bölgeler listesinin bir diğer üyesi ise Gelibolu ilçesinde bulunan Çimpe Kalesi’dir. Tarihçesi olarak Bizanslılar tarafından yapılmış ve Osmanlı Devleti’ne bırakılmıştır. Ancak bu karşılıksız bir bırakılma değil, Osmanlı Devleti’nin yardımı sonucu verilen bir hediyedir. Kalede Bizanslıların mimarisi olması nedeniyle ziyaret edenlerin dikkatini oldukça çekmektedir.

9. Gelibolu Mevlevihanesi

ÇANAKKALE'DE GİDİLEBİLECEK 10 BÖLGE Gelibolu Mevlevihanesi

Çanakkale’nin Gelibolu ilçesinde bulunan Gelibolu Mevlevihanesi 17. yüzyılın başların yapılmıştır. Çoğunlukla medrese ve ibadethane amaçlı kullanılan bu yer, günümüzde restore edilip ziyaretçilerine gezi için sunulmuştur.

 10. Gelibolu Yarımadası Milli Park

ÇANAKKALE'DE GİDİLEBİLECEK 10 BÖLGE Gelibolu Yarımadası Milli Park

20. yüzyılın sonlarına doğru kurulmuş olan bu park Gelibolu Yarımadası’nda bulunmaktadır. Çanakkale’de gidilebilecek 10 bölgeden birisi olan Gelibolu Milli Park, sayısız şehit ve tarihi kalıntıların bulunduğu bir yerdir. Mesire alanı olarak da kullanılan bu park Çanakkale Savaşı’ndan kalıntılar içermesi bakımından turistlerin çokça dikkatini çekmektedir.

Bu içerik üyemiz tarafından oluşturulmuştur. Kendi İçeriğini Ekle!

Rapor Et

İştirakçi

izzet Tarafından Yazıldı

Video Ekleyiciİmaj OluşturucuListe OluşturucuYılların Üyesiİçerik OluşturucuOy Bağımlısı

Yorumlar

Yorumlara Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Torumlar

Loading…

0

Bu İçeriğe Oy Ver

Diyarbakır’da Gezilecek Yerler – 10 Farklı Bölge

Balıkesir’de Gezilecek Yerler – 8 Farklı Bölge