ÇERKES EKREM BEY

Samsun ve çevresinin Kuva-i Milliye önderlerinden Çerkes Ekrem Bey (Canbulatoğlu), Kavak nahiyesindeki Çerkes köylerindeki gençlerden oluşturduğu 200 kişilik süvari birliğiyle Rum-Pontus çetelerine ve Samsun ve Merzifon’a geçen İngilizlere karşı büyük mücadelelerde bulundu.

Atatürk Samsun’a 9. Ordu Müfettişi olarak 19 Mayıs 1919’da gönderilmeden önce, Rumlarla mücadele eden Kuva-i Milliye’nin başında Samsun’un ilk ve en büyük Kuva-i Milliyesi olan Çerkes Ekrem’in süvari birliği vardı.

19 Mayıs 1919 öncesinde Çerkes Ekrem Bey (Canbolatoğlu) Samsun’da kurduğu çetesi ile Rumlara amansız darbeler indirdi. Samsun ile İç Anadolu arasındaki bağlantı yollarının güvenliğini sağladı, Rum çetelerini bu bölgeye yaklaştırmadı. Çiftliğindeki 200 atlısıyla çetelere baskınlar yaparak çeteleri dağıttı ve silahlara el koydu. Samsun ile Merzifon arasına olduğu gibi hakim bulunuyordu.

19 mayısta Anadolu’ya çıkan yolu temizleyen kişiydi. Atatürk Havza’ya giderken Kavak’a uğradığı zaman kendisini karşılayanların başında Çerkes Ekrem Bey bulunmuştur. Atatürk’ün Havza’ya kadarki yolculuğunun güvenliğini sağladı.

Büstü Samsun sahilinde Bandırma vapuru çıkışında, yürüme yolundadır

Rapor Et

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir