in ,

Diyarbakır’da Gezilecek Yerler – 10 Farklı Bölge

Türkiye’nin eşsiz güzellikleri ile bilinen ve doğu bölgelerinden biri olan Diyarbakır ili, gidenleri sürprizlerle karşılayacak zenginlikleri ile doludur. Mağaralarından camilerine, hamamlarından şelalelerine kadar tüm doğal ortamları ziyaretçilerine sağlayan Diyarbakır, Osmanlı zamanından kalma eserleri ile de ilgilileri kendine çekmeyi başarmıştır. Diyarbakır’da gidilecek yerler arayanlar için derlediğimiz listemizden yaralanarak, siz de Diyarbakır’da gidilebilecek 10 bölge hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

1. Hasan Paşa Hanı

DİYARBAKIR'DA GİDİLEBİLECEK 10 BÖLGE Hasan Paşa Hanı

Tarihçesi olarak 16. yüzyıllara dayanan bu eser, Hasan Paşa tarafından yapılmış ve Osmanlı zamanından Sokullu Mehmet Paşa’nın mimarisidir. Buraya giden turistlerin handaki atmosferden çok etkilendikleri, hatta Osmanlı zamanından kalma eserleri gördükten sonra saygılarının kat kat arttığı söylenmektedir. Sadece bir tarihi eser olarak kalmamış olan Hasan Paşa Hanı, günümüzde modern bir lokanta olarak kullanılmaktadır. Orada yenilen yemeklerin insanlara tarihi havayı hissettirdiği de anlatılanlar arasındadır.

2. Dicle Köprüsü

DİYARBAKIR'DA GİDİLEBİLECEK 10 BÖLGE Dicle Köprüsü

10 gözlü köprü olarak da bilinen Dicle Köprüsü, Dicle Vadisi üzerinde yer almaktadır. Günümüze kadar çok sık restore gören bu bölgenin tarihçesi 11. yüzyıllara dayanmaktadır. 18 metreye kadar dayanan direkler sayesinde ve taşlarının üzerindeki aslan motifleri bakımından turistleri çekmeyi başaran bu köprü Diyarbakır’da gidilebilecek 10 bölgeden birisi olmuştur.

3. Latifiye Medresesi

DİYARBAKIR'DA GİDİLEBİLECEK 10 BÖLGE Latifiye Medresesi

Türk tarihi olarak camilere, hanlara, mezarlıklara ve medreselere önem vermemiz nedeni ile Türkiye’nin birçok bölgesinden, bu tarzda mimarı eserlere rastlamak mümkündür. Bunlardan birisi de Diyarbakır ilinin Sur ilçesinde bulunan Latifiye Medresesi’dir. Tarihçesi tam olarak bilinemeyen bu medrese 19. yüzyılın sonlarına doğru tam anlamıyla medrese olarak tanımlanmıştır. Sadece eğitim yeri olarak değil, cami ve çocuk esirgeme kurumu olarak da aktif bir şekilde kullanılan Latifiye Medresesi, Kurşunlu Camii’nin içerisinde bulunmaktadır.

4. Sülüklü Han

Diyarbakır’da gezilebilecek bölgelerden bir diğeri ise Sülüklü Han’dır. Merkez ilçesinde bulunan bu bölge tarihçe olarak 17. yüzyılın başlarında Atike Hatun adına yaptırılmıştır. Bu hanın ismi hacamat ve sülük tedavisi için kullanılan sülüklerden dolayı konulmuş ve sadece yemek yenilen bir bölge olarak değil, tedavi amaçlı bir hastane olarak da kullanıldığı bilinmektedir.

5. Surp Giragos Ermeni Kilisesi

 DİYARBAKIR'DA GİDİLEBİLECEK 10 BÖLGE Surp Giragos Ermeni Kilisesi

Tarihi eserler arasında en gözde olan yerlerden birisi de Surp Giragos Kilisesi’dir. Görüntü ve tasarım bakımından ustalık isteyen bu mimari eser, 18. yüzyılın başlarında Ermeni ırkına mensup Bedros Vartabet tarafından inşa edilmiştir. Uzun yıllar boyunca kullanılmaması ve terk edilmiş bir yapıt haline gelmesi üzerine Anadolu’da yaşayan Türkler tarafından yeniden tasarlanmıştır. Günümüzde hala aktif bir şekilde ziyaretçilerini beklemektedir.

6. Gazi Köşkü

Diyarbakır’ın merkezinde bulunan Gazi Köşkü, ziyaretçileri tarafından en beğenilen bölgeler arasındadır. Tarihçesi olarak 15. yüzyılın sonlarında yapıldığı bilinen bu köşk, sadece bir ev olmamakla beraber, büyükçe bir piknik alanına sahip ve kafelerle dolu eşsiz eserler arasındadır. Günümüzde turistlerin uğramadan geçmediği Gazi Köşkü, Akkoyunlu mimarisine ait uzun yıllar emekle uğraşılmış bir yapıttır.

7. Hevsel Bahçeleri

DİYARBAKIR'DA GİDİLEBİLECEK 10 BÖLGE Hevsel Bahçeleri

Dünya Miras Listesi’ne girmeyi başarmış bu eşsiz bölge doğal güzelliklerden oluşması sebebi ile herhangi bir insan eli değmemiş ve doğallığını günümüzde bile kaybetmemiştir. Diyarbakır ilinin Sur ilçesinde bulunan Hevsel Bahçeleri, günümüzden binlerce yıl önce oluştuğu söylenmekle beraber, manzara ve fotoğraf çekimleri için en çok tercih edilen bölgelerden birisidir.

8. Deliller Hanı

 DİYARBAKIR'DA GİDİLEBİLECEK 10 BÖLGE Deliller Hanı

Diyarbakır’da gidilebilecek bölgelerden birisi de Deliller Hanı’dır. 1527 yılında yapıldığı bilinen bu bölgenin diğer bir ismi Hüsrev Paşa Hanı’dır. Mardin iline yakın bir konumda bulunan Deliller Hanı, günümüzde otel olarak kullanılmaktadır.

9. Diyarbakır Müzesi

DİYARBAKIR'DA GİDİLEBİLECEK 10 BÖLGE Diyarbakır Müzesi

İçerisinde yüzyıllardan kalma eserlerle dolu Diyarbakır Müzesi, 20. yüzyılda turistlere açılmıştır. Mitolojik kalıntılar, tarihi eserler, arkeolojik yapıtlar ve Osmanlı zamanından kalma insanların kullandığı günlük eşyalar bu müzenin içerisindedir. Sadece müze olarak değil yan taraflarından medrese olarak kullanılan odacıklarında bulunduğunu söylemek mümkündür. Günümüzde bile Diyarbakır ili ve çevresinde kazı çalışmalara ve arkeolojik çalışmalara devam etmektedir. Bulunan ve çıkarılan bu kalıntılar turistler için müzeye eklenmektedir.

10. Artuklu Sarayı

DİYARBAKIR'DA GİDİLEBİLECEK 10 BÖLGE

Diyarbakır’da gidilebilecek 10 bölgeden bir diğeri ise Artuklu Sarayı’dır. Tahmini olarak 13. yüzyılda inşa edilmiş olan bu saray, Artuklu beyliğinden kalmış ve günümüzde yapılan kazı çalışmaları sonucu ulaşılmıştır. Artuklu Sarayı, yapımından itibaren çeşitli amaçlarla kullanılmıştır. Konaklama merkezi, eğitim odaları ve ibadethane olarak halka açılmış olan bu bölge, Salih Bin Muhammet Padişah vasıtasıyla yapılmıştır. Sarayın ilgilileri tarafından en beğenilen yerlerinden birisi iç tasarımının renkli cam ve süslerden oluşmuş olmasıdır.

Bu içerik üyemiz tarafından oluşturulmuştur. Kendi İçeriğini Ekle!

Rapor Et

İştirakçi

izzet Tarafından Yazıldı

Video Ekleyiciİmaj OluşturucuListe OluşturucuYılların Üyesiİçerik OluşturucuOy Bağımlısı

Yorumlar

Yorumlara Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Torumlar

Loading…

0

Bu İçeriğe Oy Ver

İzmir’de Gezilecek Yerler – 12 Farklı Bölge

Çanakkale’de Gezilecek Yerler – 10 Farklı Bölge