Diyet için En İyi 7 Meyve

Diyette olan birçok insan atıştırmalık seçimlerini meyveye çevirir. Elbette meyve, doğal ve vitamin, lif ve diğer besinler açısından zengin, yemeye hazır bir atıştırmalıktır. Avusturya’da beslenme uzmanı olan Elise Mandl meyvenin sağlıklı bir diyeti çok desteklediğini söylüyor. “Meyveler genellikle kalorileri düşük ve lifleri yüksektir, bu da kilo vermenize yardımcı olabilir” diyor.

Diyet için En İyi Meyveler
Diyet için En İyi 7 Meyve

Diyet için En İyi Meyveler

1. Greyfurt

Yarım greyfurt sadece 39 kalori içerir, ancak önerilen günlük C vitamini alımının yüzde 65’ini sağlar. Ek olarak, bu meyvenin glisemik indeksi düşüktür, bu nedenle kan dolaşımınıza şeker salınımı daha yavaştır. Düşük glisemik indeksli bir diyetin kilo vermeye ve kilo korumaya yardımcı olduğu gösterilmiştir.

2. Elma

Bu meyve zaten diyet için çok popüler. Bunun nedeni kalorisi düşük fakat lif oranı yüksek olmasıdır. Büyük bir elma veya yaklaşık 223 gram, 116 kalori ve 5.4 gram lif içerir. Kalorileri yüksek olduğu için elmalar sizi daha tok yapar, böylece gün boyunca daha az yemek yersiniz. Unutulmamalıdır ki, bunu başarmak için elmaları meyve suyu yerine bütün halde yemeniz tavsiye edilir.

3. Kivi

Kivi, yüksek C, E vitaminleri, folat ve lif seviyeleri nedeniyle çok popülerdir. Kivi, kan şekerini kontrol etmeye ve kilo kaybı için faydalı olan bağırsak sağlığını desteklemeye yardımcı olabilir.

4. Kavun ve Karpuz

Bu yüksek su içeriğine sahip meyvenin kilo vermeye yardımcı olduğunu pek kimse bilmez. Elise’e göre su içeriği yüksek meyveler ekstra kilo vermenize yardımcı olabilir. 1 su bardağı veya yaklaşık 150 gram kavun veya karpuz 46-61 kalori sağlayabilir. Ancak karpuzun glisemik indeksi yüksektir, bu nedenle porsiyonlara yine de dikkat etmeniz gerekir.

Diyet için En İyi 7 Meyve
Diyet için En İyi 7 Meyve

5. Turunçgiller

Portakalların kalorisi düşüktür, C vitamini ve lif oranı yüksektir. Daha iyi bir etki elde etmek için meyve suyu şeklinde tüketmek yerine bütün olarak yemelisiniz. Bu yöntem daha uzun süre tokluk hissi sağlayabilir ve açlığı bastırabilir.

6. Muz

Bu, diyette zaten yaygın olarak tanınan kalorisi yoğun bir meyvedir. Muzdaki düşük şeker içeriği kilo vermeye yardımcı olabilir. Araştırmalar, günde bir muz yemenin kan şekerini ve kolesterolü azaltabileceğini gösteriyor.

7. Avokado

Muz gibi avokado da kalorisi en yoğun ve yağlı meyvelerden biridir. Yarım avokado veya yaklaşık 100 gramda 160 kalori alabilirsiniz. Bu kısımda ayrıca önerilen toplam günlük alımdan yüzde 25 K vitamini ve yüzde 20 folat alabilirsiniz. Araştırmalar, 61 kilolu kişinin düzenli olarak günde 200 gram avokado tükettiğinde önemli kilo kaybı yaşayabileceğini gösteriyor.

Bu listedeki meyveler aynı zamanda evde hızlı kilo verme konusundada size destek olacaktır.

Rapor Et

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir