in

En Güzel İnci Bile Acıdan Doğarmış

Hikayeye göre Panama’da bir köle, 10 gr. ağırlığında düzgün bir damla şeklinde mükemmel bir inci bulur ve bu inci sayesinde özgürlüğünü kazanır. İspanyollar bu inciye “hacı” ya da “seyyah” anlamına gelen “La Peregrina” derler. La Peregrina, dünyada görüp görülebilecek en güzel inci tanesidir. Tarih boyunca birçok kral ve kraliçenin mücevherlerini süsleyen bu inci ilk olarak 16. yy’da İspanya Kralı II.Phillipe tarafından nişan hediyesi olarak Mary Tudor’a hediye edilir. Mary Tudor… Nam-ı diğer Kanlı Mary… Annesi Catherine’i boşayıp, Anne Boleyn ile evlenmek uğruna Katolik Kilisesi’ni reddedip protestan olan babası VIII.Henry’den içten içe intikam almak için protestanları öldürten Mary, La Peregrina’nın ilk sahibidir.

İnci, Mary’nin ölümünden sonra birkaç kez el değiştirir. Herkes tarafından tanınması ise 1969 yılında bir açık arttırmada Richard Burton’ın, karısı Elizabeth Taylor için 37.000 dolara satın almasıyla gerçekleşir. Burton ve Taylor 1964 ve 1975 yıllarında 2 defa evlenerek fırtınalı bir aşk yaşamışlardır. La Peregrina, Burton’ın menekşe gözlü karısına hediye ettiği dillere destan mücevherlerden yalnızca bir tanesidir ama en ünlüsüdür.

Taylor’un ölümünden sonra, meşhur mücevher koleksiyonu, New York’taki Christie’s Müzayede Salonu’nda açık arttırmayla satışa sunulur. Tahmin edileceği gibi en iyi fiyata satılan parça La Peregrina olur. Richard Burton’ın 1969 yılında 37 bin dolar ödediği ünlü inci 2011 yılında 11 milyon 800 bin dolara alıcı bulur. Koleksiyonun satışından elde edilen gelir, Elizabeth Taylor’un kurduğu AIDS Vakfı’na bağışlanır.

Yıllar önce bulunmuş değerli bir incinin romantik yolculuğunun hikayesidir bu. Ve inciler güzeldir. Fakat gerçek olan bir şey vardır ki her inci bir istiridyenin acı çekerek ölmesi sonucu oluşur. Kabuğunun içine tesadüfen giren bir parazitten kurtulmak isteyen midye ya da istiridye, parazitin paniğe kapılarak ileri geri hareket etmesine neden olur. Bu hareketlenme doğaldır ki büyük bir acıya sebebiyet verir. En sonunda parazit yorulur ve durur.

Bu sefer istiridye parazitin tahrişinden kurtulmak için sedefle kaplamaya başlar onu. Ta ki ölene dek. Bu yüzden Fransız bilim adamı Raphael Dubois “En güzel bir inci bile minik bir canlının lahdidir” demiştir.

Bu içerik üyemiz tarafından oluşturulmuştur. Kendi İçeriğini Ekle!

Rapor Et

İştirakçi

izzet Tarafından Yazıldı

Video Ekleyiciİmaj OluşturucuListe OluşturucuYılların Üyesiİçerik OluşturucuOy Bağımlısı

Yorumlar

Yorumlara Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Torumlar

Loading…

0

Bu İçeriğe Oy Ver

Hüseyin Amca

Kadınların Tedirginliği