in

Etkili Konuşma için 6 İpucu

Konuşmak, insanın etkili bir şekilde kendini ifade etme yöntemidir. Ancak herkes etkili konuşma yeteneğine sahip değildir. İş hayatında ve özel hayatta etkili olmak için, etkileyici konuşmak oldukça önemli bir yere sahiptir.

Hazırlık Yapmak Oldukça Önemli

Etkili bir konuşma için ne söyleyeceğiniz, ne iletmek istediğinizle alakalı hazırlık yapın. Planlı bir konuşma ise bir metin üzerinden konuşma yapmanız gerekiyorsa pratik yaparak başlayabilirsiniz. Plansız ve hazırlık yapmadan bir konuşma gerçekleştirecekseniz, konuşmada değineceğiniz noktaları konuşmadan önce kafanızdan geçirmenizde yarar var.

Göz Teması Kurmaya Çalışın

Etkili bir iletişim için konuşurken göz teması kurmak oldukça önemlidir. Karşınızdaki kişileri konuşmanızdan etkilenmesini ve söylediklerinizde inandırıcı olmayı istiyorsanız konuşurken mutlaka göz teması kurmalısınız.

Beden Dilinin Önemi

Etkili bir iletişim için jest ve mimikler oldukça önemlidir. Karşınızdaki kişi ile ilk karşılaşmadan itibaren, oturduğunuz pozisyon, el sıkışma tarzınız, konuşurken baktığınız ve durduğunuz yön bile etkilemenin ve duygu ile düşünceleri karşı tarafa iletmenin oldukça etkili bir yoludur.

Ses Tonunuza Dikkat Edin

Konuşmanız sırasında etkili olan diğer bir unsur ise ses tonunuzdur. Doğru noktalarda nefes alıp, doğru yerlerde vurgu yapmaya ve tane tane konuşmaya dikkat etmelisiniz. Ses tonunuz duygu ve düşünceleriniz konusunda karşı tarafa ipucu vermektedir. Bu nedenle heyecanlı, üzgün ya da stresli olduğunuz zamanlarda ses tonunuzu bulunduğunuz ortama göre ayarlamalısınız. Yüksek sesli ve kısık sesli konuşmamaya özen göstermelisiniz.

Konuşurken Vermek İstediğiniz Mesajdan Uzaklaşmayın

Anlattığınız şey hakkında karşınızda bıraktığınız etki ve dinleyen kişilere vermek istediğiniz mesajı konuşmadan önce düşünün. Farklı konulardan bahsederek asıl konudan uzaklaşmak dinleyicinin dikkatinin dağılmasına ve sizin vermek istediğiniz mesajın karşı tarafa ulaşmamasına neden olur. Konuşmanıza devam ederken, vermek istediğiniz mesajın dışına çıkmamaya özen gösterin.

Sözü Çok Uzatmayın

Gereğinden uzun konuşmalar, karşı tarafın dikkatinin dağılmasına ve sizin inandırıcılığınızı kaybetmenize neden olur. Lafı uzatmamaya, vermek istediğimiz mesajı iletmeye çalışmaya ve dinleyicinin ilgisinin sizin üzerinizde olmaya çalışmalısınız. Konuşmayı uzattığınız durumlarda dinleyici ilgisini kaybederek farklı yerlere ilgisini verecek ve konuşmadan uzaklaşacaktır. Mesajını vermenizin mümkün olmadığı bu durum dinleyici için de oldukça zor bir durum olacaktır.

Bu içerik üyemiz tarafından oluşturulmuştur. Kendi İçeriğini Ekle!

Rapor Et

Katılımcı

Cihat Katrancı Tarafından Yazıldı

Liste Oluşturucuİçerik OluşturucuYılların Üyesi

Yorumlar

Yorumlara Abone Ol
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
Yeniler En Çok Oylananlar
Inline Feedbacks
Tüm Torumlar
Meltem
Yazar
1 yıl önce

zaten konuşma sırasında göz temasından kaçınmanız yalan söylediğiniz veya sözlerinizin altında başka bir neden yatıyor anlamına gelebilir.

Loading…

0

Bu İçeriğe Oy Ver

Mutlaka Okunması Gereken 15 Kitap ve Roman

Fikirlerinizi Dile Getirirken Daha İkna Edici Olmak için 16 İpucu