in

Fikirlerinizi Dile Getirirken Daha İkna Edici Olmak için 16 İpucu

İkna edici olmak ve doğru iletişim kurmak son derece önemli. Zaman zaman fikir çatışması yaşamak mümkünken, aynı zamanda fikirleri dile getirmek ve kendinize güveninizin olması gerekli. İkna kabiliyetine sahip insanların sosyal çevrelerinde çok daha dikkat çekmesi mümkün oluyor. İnsanları bizimle işbirliğine ikna etmek, hayatta mutlu ve başarılı olmak için oldukça etkili bir yol. Bunun için de insanların etkilendikleri yolları bilmeye ve insan zihninin nasıl çalıştığına değinmek oldukça önemli.

Açık İletişim

Son derece önemli olan açık iletişimde genellemelerden kaçınmak gerekiyor. Asla, hep, hepsi, daima gibi kalıplar kullanarak genellemelerden kaçınılması gerekiyor. Daha özel bilgiler vermeye, net anlatmaya özen göstermek gerekli. İletişim kurulan kişiye de doğrudan hitap etmek büyük önem taşıyor.

Zaman Aralığı da Önem Taşıyor

İkna edici olabilmek adına net ifadeler kullanarak saat ve tarihlerin net belirtilmesi önemli oluyor. Saat ve tarih aralıklarına önem verilmesi ile karşıdaki kişi zaman konusunda ikna edilmiş oluyor.

Kelimeleri Doğru Kullanın

Ama kelimesi, genel bir algılayışla geldiği bir önceki cümleyi geçersiz kılmaktadır. Bu nedenle konuşurken ama kelimesini kullanmaktan kaçınmalı ve ‘ve’ kelimesinin kullanımına özen gösterilmelidir. Ancak gibi bir bağlaç da kullanılabilir. 

Soru Sorarken Açık Olmak

Soru sorarken, evet veya hayır kelimeleri ile cevaplanabilecek sorulardan kaçınmalısınız. Daha önemli ve detaylı bilgiler edinebilmek için daha spesifik sorular sormalısınız.

Konuştuğunuz Kişiye İlgili Sorunu Çözmeye Çalıştığınızı Hissettirin

Tartışma esnasında uzlaşmacı olmak ve karşı tarafı buna inandırmak oldukça önemlidir. Tartışmaların doğru bir sonuca ulaşması ve içinden çıkılmaz bir hal almaması için karşıdaki kişiyle sağlıklı bir iletişim kurma yolunda önemli bir adımdır. Karşıdaki kişiyi ikna etmek amaçken, fikirlerinizi belirterek sorunu çözmeye çalıştığınızı göstermeniz gereklidir.

Negatif Cümlelerden Kaçınmalısınız

Karşı tarafla konuşurken negatif ifadeleri kullanmak yerine pozitif ifadelere yer vermelisiniz. Olumsuz ifadeleri olumsuz cümle kalıplarından çıkarıp,olumlu ifadelere dönüştürüp aktarırken, isteğinizi net bir şekilde ifade etmenize yardımcı olur ve kendinize olan güveni gösterir.

Kibar Bir Dil Kullanmak Önemlidir

Karşıdaki kişiden bir şey istendiğinde kibar olmak ooldukça önemlidir. Size minnettar olurum, lütfen yapabilir misiniz? gibi cümleler karşı taraf üzerinde iyi etkiler bırakır ve ikna olmaları kolaylaşır.

Karşı Çıkarken Negatif Olmadığınızı Gösterin

Karşı taraftaki insanın her fikrine katılmak zorunda değilsiniz. Ancak bunu ifade ederken diliniz oldukça önemlidir. Tamamen karşı çıkmak yerine, bu konuda katılmıyorum demek daha olumlu bir yaklaşım olacaktır. Bu da oldukça ikna edici bir yöntemdir.

Sen Zamiri Yerine Biz Zamirini Kullanın

İkna etmeye çalıştığınız birine kabul ettirmek istediğiniz teklifte, Ben’li cümleler ya da Sen’li cümleler kurmak yerine Biz, Bizim gibi cümleler kullanmak olumlu karşılanacaktır.

Duygusal Güvenlik Oluşturun

Bilinçaltımız bizi güvenli seçimler yapmaya iter ve satın alınan, kullanılan her üründe aslında güvence satın alınmış, edinilmiş olur. Aynı zamanda bilinçaltı güvenliği tehdit eden durumlardan da kaçmaya, uzaklaştırmaya yönlendirir. Kendi düşüncelerimizin ve kendi vücudumuzun etrafına kurulan güvenli zırh bizi rahatlatmaktadır. İnsanları ikna etmek için ortaya atılan önerinin, onların güvenliğini tehdit etmediğini anlatmak ve inandırmak gerektir. İnsanlar, güvenli olduklarına inandıklarında ikna olmaya yaklaşırlar.

İnsanlara Kendilerini Değerli Hissettirmek

Herkes takdir görmek, beğenilmek ve onaylanmak ister. İnsanlara değer gördüklerini göstermek ve kendilerini değerli hissettirmek en güçlü ikna yollarından biridir.

İkna Edilecek Kişiyi Başrole Koymak

İnsan yapısı gereği dünyayı algılarken kendini merkeze koymaktadır. İnsan, bir öneri ya da fikir ne kadar değerli olursa olsun, gerçek başrolün kendisi olduğunu bilmek isteyen insan, kendisini ön planda görmek ister. Yine kendisini değerli hisseden ve hikayenin içinde kendini gören insan ikna olmanın kapılarını açar. 

Sevgi Duygusuna Değinmek

Sevgi unsuruna sahip olan, insanların sevgi görmek ve sevgi göstermek dürtülerine hitap eden öneriler ve fikirler her zaman çok daha ikna edicidir. Sevgi duygularını tetikleyen tekliflere karşı duramayan insan doğası, sevginin sıcaklığını hissedince, şartları esnetir ve ikna olma yolunda ilerler.

Gücü Ortaya Çıkarmak

İnsanlar güçlü olduklarını ve bunu başkalarının da görmesini ister. Güçlü olduklarını sergileyerek başkalarını etkilemek isteyen insan mücevher, arabalar, elektronik aletler ile gücünü kanıtlamaya çalışır. Sosyal sorumluluk çalışmasına katkıda bulunan insanları bile açıklamak, diğer kişilerin bu katkıda bulunmasını sağlamayı kolaylaştırır.

Köklere Değinmek

Modern insanların bile soylarına, köklerine değinmek, sahip olma duygusunu etkiler. Kökleri ve geleneksel değerleri ortaya çıkarmak insanları etkilemenin önemli bir yoludur. İnsanların kendi kökleriyle yakınlaşmasını sağlar. Gelenek, görenek ve kültürel köklerle buluşturmak insanları etkilemenin güçlü bir yoludur. İnsanlar bu sayede, güçlü kökleri olan fikirlere de yakınlaşma gereksinimi duyarlar.

Ölümsüzlük Duygusu

Ölümün kaçınılmaz olduğu bir gerçektir fakat insan öldükten sonra kendi adına geride bir şeyler bırakmayı ister. Böylece öldükten sonra da adının anılmasını ister. Kendileri için olmasa bile insanlar, çevreleri için değerli bir girişimin parçaları olmayı isterler.

Yalnızca iş anlamında değil, özel hayatta ikili iletişimlerde de ikna edici olmak oldukça büyük önemler taşımaktadır. Her alanda insanlarla iyi iletişim kurmanın yolu yine insanları ikna etmekten, edebilmekten geçer. İçinde bulunulan koşullar insanları olumlu bir şekilde etkilerken, insanları sizin yanınıza çekebilir ve koşulları kendi lehinize çekebilirsiniz. Ahlaki ve dürüst bir yolla kendinizi anlatırken kullandığınız düzgün kelimelerle karşı tarafı ikna etmeniz olağandır. Karşıdaki insana saygı göstermek ve onu değerli hissettirmek yalnızca bir adımken, güvenliğini sarsmamak ve güven duygusunu karşı karafa iletmek, karşı taraftaki insanı size yakınlaştırır ve ikna etmeniz kolaylaşır. En güçlü ikna yolu dildir ve kelimeleri kullanabilmek oldukça önemlidir.

 

Bu içerik üyemiz tarafından oluşturulmuştur. Kendi İçeriğini Ekle!

Rapor Et

Katılımcı

Cihat Katrancı Tarafından Yazıldı

Liste Oluşturucuİçerik OluşturucuYılların Üyesi

Yorumlar

Yorumlara Abone Ol
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
Yeniler En Çok Oylananlar
Inline Feedbacks
Tüm Torumlar
Meltem
Yazar
1 yıl önce

birde uzun boylu olmak gerekiyor. uzun boylu kişilerin konuşmalarında daha ikna edici olduğu okuduğum bir kitapta özellikle vurgulanmıştı.

Loading…

0

Bu İçeriğe Oy Ver

Etkili Konuşma için 6 İpucu

Kromozomlarla Ortaya Çıkan 10 Gizemli Gerçek