Hüceste Hanım

Size bir annenin yıllarca evlat hasreti çekerek hayata veda etmeden önce bıraktığı bir vasiyet mektubunun acıklı hikayesini anlatayım…

Bu şair kadınlarımızdan Hüceste Aksavrın hanımın yaşadığı hüznün adıdır.

Hüceste hanım iyi bir aileden yetişmiş Edebiyata çok meraklı biridir. Zaman içinde Tüberküloz hastalığına yakalanır uzun süre Heybeliada’ da tedavi görür.

Orada görev yapan Dr. Ömer Münif kendisine aşık olur. Karşılıklı bu sevgi evlilikle sonuçlanır. Mehmet isimli çocukları olur.

Aile onun İyi yetişmesi için okumaya Avrupa’ya gönderirler. Aile bu gidişin kendilerine nasıl bir üzüntü vereceğini nereden bilebilirlerdi. Oğulları okulu bitirmiş İsviçre’ye yerleşmiştir. Annesini babasını hiç aramaz olmuştur….Hüceste hanım üzüntü içinde her zaman acı çekmiştir. Hatta oğlu için “zeytin gözlüm sana meylim Nedendir Bu sevmenin kabahati kimdedir… Gül olmuşsun dikenlerin bendedir” şiirini yazmıştır….

Dr eşini de kaybeden Hüceste hanım çok yalnız kalmış hayatını bakım evinde geçirmeye başlamıştır…..Yaşı da ilerlemiş ve 87 yaşında vefat etmiştir. Ölmeden önce

Bakım evinde bulunanlara Bir vasiyet mektubu bırakmış Eğer oğlu cenazesine gelirse Ona verilmesini istemiştir. İşte o vasiyet mektubunu şöyle yazmıştır. Duygularını, ruhunun Derinliklerinde yaşadığı hüznü şiir mısralarında dile getirmiştir. Bir sabah bakacaksın ki bir tanem ben yokum. Dünyayı sana bırakıyorum..

Söz aldım saatlerden bir tanem sana koşacaklar. Söz aldım gecelerden seni uyutacaklar. Şarkılardan söz aldım hatırlatacaklar. Gözlerimdeki son yağmurlar Pencerende Beni anlatacaklar sana bir bir İleride Belki bir gün buğday misali Düştüğüm yerde Belki bir dikenin dibindeyimdir çaresiz, kim bilir Nerelerde

Bir sabah bakacaksın ki bir tanem ben yokum Dünya’yı sana bırakıyorum….

Evlada yazılan bu şiir Selehattin İçli tarafından bestelenmiştir. Selehattin İçli Ses sanatçısı İnci Çayırlı’dan Bu şarkının Hüceste hanımın Mezarı başında okumasını rica etmiştir. Defin işleminden Sonra herkes dağılmış İnci Çayırlı bu şarkıyı okumuştur.

Rapor Et

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir