in ,

İzmir’de Gezilecek Yerler – 12 Farklı Bölge

Kıbrıs Şehitleri Caddesi İzmir, binlerce yıldır farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış, Türk tarihi itibariyle de oldukça önemli bir şehrimizdir. Çiğdem ve boyoz gibi kendine has özellikler barındıran, her köşesinden ayrı doğal güzellik fışkıran bir kenttir İzmir. Gezi ve tatillerini İzmir’in tarih kokan yerlerinde, masmavi deniz kenarlarında ve oksijen deposu yamaçlarında geçirmek isteyenler için derlediğimiz İzmir’de gidilebilecek bölgeler listemizden yararlanarak, siz de kendinize uygun mekanı seçebilirsiniz.

1.Tarihi Kemeraltı Çarşısı

İZMİR'DE GİDİLEBİLECEK 12 BÖLGE Tarihi Kemeraltı Çarşısı

İzmir gezi rehberi listemizin ilk sırasında Tarihi Kemeraltı Çarşısı yer almakta. Geçmişten günümüze Kemeraltı Çarşısı, konumu itibariyle ticari bir merkez olan İzmir’de, ticaretin kalbinin attığı yer olmuştur. Yerel anlamda canlılığını koruyan Tarihi Kemeraltı Çarşısı, kıyafet, hediyelik eşya, kafe ve restoran itibariyle zengin bir içeriğe sahip olan mekânlardandır. İzmir’in merkezinde bulunan çarşıya, her türden araç ile kolayca ulaşmak mümkündür.

2. Smyrna Antik Kenti

İZMİR'DE GİDİLEBİLECEK 12 BÖLGE  Smyrna Antik Kenti

İzmir, adını Smyrna’dan almıştır. Tarihi geçmişi Bergama ve Efes kadar gerilere giden Smyrna Antik Kenti, dünyanın en büyük antik tiyatrolarından birisine ve stadyuma sahiptir. Smyrna Antik Kenti’ni ziyaret etmek isteyen yerli ve yabancı ziyaretçiler, metro ile kolaylıkla antik kente ulaşma imkanına sahiptir. Antik kente giriş için herhangi bir ücret söz konusu değildir.

3. İzmir Saat Kulesi

İZMİR'DE GİDİLEBİLECEK 12 BÖLGE  İzmir Saat Kulesi

İzmir’in önemli simgelerinden olan, her kartpostaldaki figürlerden biri olan İzmir Saat Kulesi, Sadrazam Mehmet Said Paşa tarafından II. Abdulhamid’in 25. tahta çıkış yılı anısına yaptırılmıştır. Söz konusu Saat Kulesi’nin saati, dönemin Alman İmparatoru II. Wilhelm’in hediyesidir. Saat Kulesi konum itibariyle merkezi bir yerde, Konak’ta bulunmakla beraber kolayca ulaşımı mümkündür.

 4. Kadifekale

İZMİR'DE GİDİLEBİLECEK 12 BÖLGE  - Kadifekale

M.Ö. 3. yüzyılda Büyük İskender tarafından yaptırılan Kadifekale, İzmir Körfezi’ne hakim bir tepede muhteşem manzarasıyla dikkat çekmektedir. O günden bugüne farklı uygarlıklar da Kadifekale’yi onararak kulanmış ve bugüne getirmiştir. Kadifekale, surlarındaki Helenistik ve Roma dönemine ait izler, içerisindeki sarnıç ve mescit gibi farklı uygarlık ve kültürlere ait kalıntılar içermektedir. Giriş ücretinin olmadığı Kadifekale’de manzaranın tadını çıkartarak kahvenizi yudumlamanız mümkündür.

5. Tarihi Asansör

İZMİR'DE GİDİLEBİLECEK 12 BÖLGE  Tarihi Asansör

İzmir’in Tarihi Asansör’ü, Yahudi iş adamı Nesim Levi tarafından yaptırılmıştır. İki kulenin üstündeki asansörlerden birisi buharla diğeri ise elektrikle çalışır şekilde inşa edilmiştir. Şuan her ikisi de elektrikle çalışmaktadır. Yine İzmir’in merkezi konumunda bulunan Tarihi Asansör’e ulaşım oldukça kolaydır.

6. Alsancak Sevgi Yolu

İZMİR'DE GİDİLEBİLECEK 12 BÖLGE  Alsancak Sevgi Yolu

Büyük palmiyelerin arasındaki Alsancak Sevgi Yolu, insanı bir anda farklı bir kültür ve medeniyete adım attığı hissini vermektedir. Sevgi Yolu’nun zemini renkli ışıklarla ve Yeşilçam kültürünün usta oyuncularına özgü plaklarla donatılmıştır. İzmir’in hareketli yerlerinden biri olan Alsancak, Sevgi Yolu boyunca hediyelik eşya ya da kitap alabileceğiniz bir çok dükkan mümkündür.

7. Kıbrıs Şehitleri Caddesi

İstanbul’un ünlü İstiklal Caddesi’nin İzmir versiyonu olarak da adlandırabileceğimiz Kıbrıs Şehitleri Caddesi, hareketli ve sevgi dolu heyecanın olduğu bir bölgedir. Söz konusu caddede, her türlü ihtiyacınızı karşılamaya uygun yiyecek – içecekten, kitapçısına her türde kafe ve dükkana rastlamak mümkündür.

8. Kordon Boyu

İZMİR'DE GİDİLEBİLECEK 12 BÖLGE  Kordonboyu

Masmavi denizin ve yemyeşil çimlerin, güneşin doğuşundan batışına kadar ve gece boyu birbirinden farklı güzel manzaraları barındıran Kordon Boyu, yürüyüş yapmak için en ideal mekanlardandır.

9. İzmir Arkeoloji Müzesi

İZMİR'DE GİDİLEBİLECEK 12 BÖLGE İzmir Arkeoloji Müzesi

5000 metrekare alana sahip büyük ve modern bir binada tarihin kokusunu içinize çekmek istiyorsanız, İzmir Arkeoloji Müzesi, sizleri beklemektedir. Müzekart sayesinde ücretsiz girilebilen müze, normalde 12 TL’lik giriş ücretine sahiptir.

10. Efes Antik Kenti

Artemis Tapınağını barındıran, İzmir’e gezi ve tatil için gelenlerin mutlaka görmeleri gereken yerlerdendir. Antik dönemin en güzide açık hava tiyatrosu da Efes Antik Kenti’nde bulunmaktadır. M.Ö. 6000 yılına kadar geçmişi olan antik kent, büyüklüğü itibariyle gezmesi keyifli ve eğlenceli bir tarih sokağı gibidir.

11. Şirince Köyü

İZMİR'DE GİDİLEBİLECEK 12 BÖLGE sirince-koyu-izmir

Esasen popülerliğini 2012 yılında kazanan Şirince Köyü, hem yerli hem de yabancı binlerce turisti ağırlayan hareketli bir bölgedir. İzmir’in Selçuk ilçesine 9 km uzaklıktaki Şirince Köyü, evleri itibariyle yamaçta ve birbirinin manzarasını kapatmayacak şekilde inşa edilmiştir.

12. İzmir Kuş Cenneti

İZMİR'DE GİDİLEBİLECEK 12 BÖLGE  İzmir Kuş Cenneti

Çiğli’de bulunan doğal park, 205 farklı türde kuşu barındırmaktadır. Göç mevsimlerinde ise yaklaşık 50.000 kuşun uğrak yeri olan İzmir Kuş Cenneti, 8 bin hektar alana sahip bir doğal parktır.

Bu içerik üyemiz tarafından oluşturulmuştur. Kendi İçeriğini Ekle!

Rapor Et

İştirakçi

izzet Tarafından Yazıldı

Video Ekleyiciİmaj OluşturucuListe OluşturucuYılların Üyesiİçerik OluşturucuOy Bağımlısı

Yorumlar

Yorumlara Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Torumlar

Loading…

0

Bu İçeriğe Oy Ver

Manisa’da Gezilecek Yerler – 10 Farklı Bölge

Diyarbakır’da Gezilecek Yerler – 10 Farklı Bölge