İnsan Konuştuğu Kadardır

Bir zamanlar ülkenin birinde çok güçlü bir kral vardır. Kral bir gece rüyasında bütün dişlerinin döküldüğünü görür. Hemen bir tabirci getirtir ve rüyasını yorumlatır.

Tabirci krala “Kral bu dişler senin evlatlarındır. Birbiri ardına hepsi ölecek ve sen buna şahit olacaksın.” der. Duydukları karşısında sinirlenen kral tabirciyi oracıkta idam ettirir..

Sonra hemen bir başka tabirciyi çağırtıp tekrar rüyasını yorumlatır. İkinci gelen rüya tabircisi biraz temkinli davranıp şöyle yorumlar..

“-Sevgili kralım sevinin. Dişleriniz evlatlarınıza işarettir. Siz, Tanrının sevdiği kullardansınız. Çünkü size öyle uzun bir ömür vermiş ki, ülkenin ve milletin selameti için siz bütün evlatlarınızdan daha fazla yaşayacaksınız..”

Kral bu yorumdan bir hayli etkilenir ve mutlu olur. Tabirciyi de altınla ödüllendirir.. Bana kalırsa insan konuştuğu kadardır. Ne konuşursanız ve kime konuşursanız konuşun. Aslında insanlar nasıl konuştuğunuzla ilgileniyor. Çünkü nasıl konuştuğunuz, neyi konuştuğunuzu aktaran önemli bir araçtır..

Rapor Et

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir