IRENA SENDLER: 2500 ÇOCUĞUNU ÖLÜMDEN KURTARAN KADIN

Irena Sendler, 1910’da Varşova’nın eteklerinde doğdu. Zaten güçlü bir Yahudi düşmanlığı döneminde nadir görülen, hastalarının soyadlarına bakmayan Katolik ve sosyalist bir doktorun kızıydı. Babası öldüğünde, Irena sadece yedi yaşındaydı ve Yahudi cemaati, onun eğitiminin karşılığını ödemeye karar verdi.

Onu Varşova Yahudileriyle birleştiren bu bağ hiçbir zaman bozulmadı ve otuzlu yıllarda genç kadın Polonya hükümetinin kararlaştırdığı ilk ayrımcı önlemlere şiddetle karşı çıktı. Alman ordusu Polonya’yı işgal edip işgal ettiğinde, şimdi bir sosyal hizmet görevlisi olan Irena, Yahudilerin zulümden kaçmasına yardım etmeye çalışan bir yeraltı hareketi olan Zegota’ya katılarak Polonya direnişine katıldı. Sosyal hizmetlerin bir çalışanı olarak çalışması sayesinde, Yahudi cemaatinin hapsedildiği rezil gettoya girmesine izin veren özel bir izin aldı.

Gettodaki Yahudilerin karşı karşıya kalacağı akıbetin farkında olan Irena, eline geçen binlerce sahte belgenin ardından yüzlerce çocuğu kaçmaya zorladı. Tahta sandıklara ve jüt çuvallara saklanan minikler, bazen birkaç aylık bile olsa, derme çatma araçlarla dışarıya taşınıyor ve onları gizlice ağırlayan Katolik ailelere veya dini kuruluşlara emanet ediliyordu. Çocuklara yeni kimlikler verildi ve gerçek isimleri boş kavanozlarda yer altına gömülen kağıtlara yazıldı. Irena, çocukları üzerinde taşıdığı araçlar Alman kontrol noktalarından geçerken, küçüklerin çığlıklarını gizlemek için köpeğini havlaması için bile eğitmişti.

Ekim 1943’te Irena, bir süredir gözünü ondan ayırmayan Gestapo tarafından yakalandı. Tarif edilemez bir şiddete maruz kaldı – sadece bacaklarının kırıldığını ve hayatının geri kalanında hasta olduğunu düşünün – hiçbir şey itiraf etmedi. İdam edilmek üzereyken, Zegota üyeleri bazı askerlere rüşvet vermeyi ve kaçmasını sağlamayı başardı. Çatışmanın sonuna kadar gizlice yaşadı, ancak kurtarma çalışmalarına aralıksız devam etti.

Irena Sendler’ın 2500 çocuğun hayatını kurtardığı tahmin ediliyor. Ne yazık ki birçoğu Holokost sırasında katledilen ailelerine geri dönemedi.

Uzun bir süre boyunca Irena Sendler’ın hikayesi unutuldu ve eylemleri ancak doksanların sonunda kamuya açık hale geldi.

Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterilen Al Gore tercih edildi.

12 Mayıs 2008’de 98 yaşında öldü. Son güne kadar tek pişmanlığının daha fazla masum hayat kurtaramaması olduğunu söyledi.

Rapor Et

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Torumlar

Yükleniyor…

0