in

İşçi Bulamıyoruz Diye İlan Veren İşverenlerin Dikkatine!

4857 sayılı iş kanununa göre haftalık çalışma süresi 45 saattir. En düşük maaş asgari ücrettir. Sigorta girdiği gün saat başlar. Deneme süresinde bile sgk ödenir. Resmi tatillerde bayramlarda çift yevmiye, fazla çalışılan her saat için mesai verilir.

İlan veriliyor maaş belli değil telefon numarası yok çalışma saatleri belli değil. Yok çay temizlik için 20 30 yaş lise mezunu olacak. Başı açık olacak.Fiziği diksiyonu düzgün olacak. Bilgisayar bilecek. Aşçılık yapacak. Sen manken arıyorsan mankenlik ajanslarına başvur. Çay ve temizliğin liseyle fizikle diksiyonla ne alakası var? İlk orta okul mezunu başı kapalı yada 40 50 yaş yaşındaki bi ablamız çay verip temizlik yapamıyor mu?

Türkiyede %90 uygulanan asgari ücretten düşük maaş ver 10 12 saat çalıştır mesai verme. Sgk yı deneme süresi diye yatırma. İlk 2 hafta yada 1 ay izinsiz çalıştır. Zamanında maaş verme.İş ilanlarında bazı firmaların sürekli ilanı var. Acaba neden işçi bulamıyorum diye bir düşünmüyor mu bu işverenler.

İşverenler işçi arıyorsanız önce işçinin hakkını vermeyi bi deneyin. İnsanlar işe mutsuz moral motivasyonu bozuk geliyor. Sırf zorunlu olduğu için isteksiz çalışıyor. İş isterken avrupa amerika standartlarında iş isteyin, maaş ve sosyal haklara gelince afrika standartları uyulayın. Krizi bahane edip 3 kişilik işi 1 kişiye bindir. En büyük hırsızlık emek hırsızlığıdır. Etme bulma dünyası işçinin alın terinin bir damlası bile kimsenin yanına kar kalmaz.

Hazreti Muhammed (sallahü aleyhi vesellem): “İşçinin ücretini alın teri kurumadan önce ödeyiniz.”Resûlullah’ın: “İşçinin ücretini alın teri kurumadan önce ödeyiniz.” buyurduğunu biliyor muydunuz İslam Dininde İşçinin Alın terine SAYGI biraz da değer*)

Bu içerik üyemiz tarafından oluşturulmuştur. Kendi İçeriğini Ekle!

Rapor Et

Katılımcı

Ceyda Kaya Tarafından Yazıldı

Liste Oluşturucuİçerik OluşturucuAnket OluşturucuGaleri OluşturucuYılların Üyesi

Yorumlar

Yorumlara Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Torumlar

Loading…

0

Bu İçeriğe Oy Ver

Rüyalarla İlgili Bilinmeyen 7 Bilimsel Gerçek

Dut Yaprağının Faydaları