Limon Yağının Faydaları Nelerdir?

Limon yağı, sağlık açısından yaygın olarak kullanılan bir esansiyel yağ türüdür. Limon kabuğundan elde edilmektedir. C vitamini bakımından zengindir. Limon yağı güçlü bir yağdır  o yüzden mutlaka uygulanırken kayısı yağı, jojoba yağı, bademyağı, avokadoyağı gibi uçucu bir yağ ile karıştırmak gerekir. Bir çok kullanım alanı vardır. Bunlar; saç, diş, cilt, temizlik vb dir.

Limon Yağının Faydaları Nelerdir?

Limon Yağının Faydaları Nelerdir? 

Cilt Sağlığı için Kullanımı

Cildinizin daha parlak ve pürüzsüz görünmesini sağlar. Sivilce ve akneleri geçirir ve yenilerinin oluşumunu önler. Tonik görevi görmektedir. Çok iyi cilt temizleyicidir. Uçukları hızlı bir şekilde tedavi eder.  Ciltteki ölü derinin atılmasını sağlar. Yağlı ciltlerin yeni yağ oluşumunu azaltmaya yardımcı olur ve cildin fazla sebum sağlamasının önüne geçer. Bu yüzden yağlı ciltlerin mutlaka bu yağı kullanması gerekir. Gözenekleri iyice açarak cildin daha rahat nefes almasına ve ferahlamasına yardımcı olur.  İyi bir nemlendirici ve yumuşatıcıdır. Bu sayede cildin kurumasının önüne geçilir. Cilde enerji pompalar ve daha enerjik görünmesine yardımcı olur.  Ciltte oluşan güneş lekelerini, akne lekelerini ve diğer lekelerini azaltır ve özellikle kahverengi lekeleri yok eder. Cildi lekeli olanlar limon yağı kullanmalıdır. Yara izlerini ve kaşıntıları gidermeye yardımcı olur. Vücuttaki çatlakların giderilmesinde yardımcı olur.  Selülitleri geçirmeye ve tekrar oluşmamasına yardımcı olur. Varislerin sebep olduğu ağrıları geçirmeye yardımcı olur. İltihaplanmaları engellemeye çalışır. Çizik küçük yaralanmalara ve böcek sokmalara iyi gelmektedir. Hafta da 2 gün uygulanmalıdır ve mutlaka bir uçucu yağ ile karıştırılmalıdır.

Limon Yağı
Limon Yağı

Ağız Sağlığı için Kullanımı

Ağız çalkalama ve gargara olarak da kullanılabilir. Ağız içinde çıkan yaraları geçirir. Diş sağlığını korur. Dişlerdeki lekeleri gidermeye limon yağı yardımcı olur. Diş eti kanamalarının önüne geçer. Hafta da 2 günde 1 uygulanmalıdır ve dişler birkaç dakika ovalanmalıdır.

Saç Sağlığı için Kullanımı

Limon yağı saçlardaki kuruluğu giderir.  Zayıf saçları sağlamlaştırır, daha hızlı ve sağlıklı şekilde uzamalarına yardım eder. Saç dökülmesinin önüne de geçmektedir.  Saçların daha canlı , parlak, ışıltılı olmasını sağlar.  Saçları yumuşatır. Hafta da 1 kere uygulanmalıdır ve saçta bir süre bekletilmelidir.

Diğer Kullanım Alanları

Limon yağı kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirmeye, stresi hafifletmeye yardımcı olur. Hamilelerde sabah bulantısını hafifletmektedir. Mide sorunlarını giderir. Uykusuzluk problemine karşı etkilidir. Sebze ve meyveleri mikrop ve bakterilerden arındırmak içinde kullanılır. Temizlik yapılacak su konulduğunda ortamın daha hijyenik olmasını sağlar ve bakteri ve mikropları temizler. Bir kova suya 10 damla limon yağı damlatarak kullanılmalıdır. 

Limon yağı, sürülen bölgenin güneş ışınlarında uzak tutulması gerekir. Bu yüzden akşam kullanmak daha iyidir. Cilde uygulamadan önce küçük bir yerde denenmelidir. Cilde uygulama yapılırken mutlaka bir yağ ile incetilmelidir. Yoksa tahrişe yol açabilmektedir. Alerjisi olanlar kesinlikle kullanmamalıdır. Çocuk ve bebeklerin kullanmaması gerekir.

Rapor Et

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir