in ,

Muğla’da Gezilecek Yerler – 15 Farklı Bölge

Muğla, sahip olduğu tarihi geçmişi ve doğal güzellikleri bakımından insanları cezbeden güzide şehirlerimizden birisidir. Muğla, gezi düzenlemek ya da tatile çıkmak isteyen kişiler için görülüp gezilecek yüzlerce mekan ve tatilciler için birbirinden güzel plajları sunmaktadır. Dolayısıyla tüm bu özellikleri itibariyle turistik açıdan popülaritesi oldukça yüksek bir şehirdir. Gündüzü ayrı gecesi ayrı bir hareketli olan ve birçok güzellikleri barındıran Muğla, yılda 3 milyonu aşkın yabancı ve 4 buçuk milyonu aşkın yerli turiste ev sahipliği yapmaktadır. Muğla tatil mekanları, sayısız misafir ağırlamasına rağmen, görkeminden hiçbir şey kaybetmemektedir.

Özellikle yaz aylarının gezi ve tatil itibariyle vazgeçilmez tercihi olan Muğla, geniş yüzölçümü ile her noktasında farklı bir güzellik barındırmaktadır. Dolayısıyla gezi ve tatil için gelecek kişilerin özel araçlarıyla gelmeleri her bölgeye rahatlıkla gidebilmeleri açısından faydalı olabilmektedir. Muğla’da gezilecek bölgeler arayanlar için derlemiş olduğumuz bu gezi rehberinde, huzuru yakalayacağınız pek çok güzellik bulunmaktadır.

Muğla’da Gezilecek 15 Bölge

1. Saklıkent Kanyonu

MUĞLA'DA GİDİLEBİLECEK 15 BÖLGE  Saklıkent Kanyonu

Türkiye’nin en uzun kanyonlarından biri olan Saklıkent Kanyonu, Muğla’nın doğal güzelliklerinden bir tanesidir. Fethiye ilçesine 50 km uzaklıkta bulunan Saklıkent Kanyonu, keşfedilip turizme açılalı henüz 15 yıl gibi bir süre olmuştur.

2. Dalaman Çayı

MUĞLA'DA GİDİLEBİLECEK 15 BÖLGE Dalaman Çayı

Mavi ve yeşilin buluşmasını seven gezi ve tatilcilerin mutlaka görmesi gereken bir doğal güzellik olan Dalaman Çayı, Fethiye ile Marmaris arasında bulunmaktadır. Barındırdığı doğal kireç taşları nedeniyle berrak ve turkuaz bir renge sahiptir. Dalaman çayında rafting yapma imkanı da bulunmaktadır.

3. Uyku Vadisi

MUĞLA'DA GİDİLEBİLECEK 15 BÖLGE  Uyku Vadisi

Ülkemizin doğal parklarından biri olan Uyku Vadisi; barındırdığı şelalesi ve yürüyüş yolları ile huzuru arayanların mekânıdır. Havuzunda ördek ve kaplumbağaların da bulunduğu Uyku Vadisi, doğayla baş başa bir zaman geçirmeniz için en ideal ortamlardan birisidir.

4. Turgut Şelalesi

MUĞLA'DA GİDİLEBİLECEK 15 BÖLGE  Turgut Şelalesi

Doğa yürüyüşüne çıkanların uğrak yeri olan Turgut Şelalesi, aynı zamanda cip turlarıyla da ünlü bir mekandır. Marmaris Orhaniye bölgesinde yer almaktadır.

5. Yuvarlakçay

MUĞLA'DA GİDİLEBİLECEK 15 BÖLGE Yuvarlakçay

Ayaklarınızın altından serin serin akan bir çay üzerinde kahvaltı yapmak isterseniz, içerisinde kafe ve restoranları da barındıran Yuvarlakçay’a uğramanızda yarar vardır. Yuvarlakçay, Köyceğiz’de yer almaktadır. Giriş ücreti yoktur.

6. Kelebekler Vadisi

MUĞLA'DA GİDİLEBİLECEK 15 BÖLGE Kelebekler Vadisi

Fethiye ilçesinde yer alan Kelebekler Vadisi, plaj ve manzara keyfi sürmek için birebir güzelliklerdendir. Tekne turları imkanı da bulunmaktadır.

7. Sultaniye Kaplıcaları

MUĞLA'DA GİDİLEBİLECEK 15 BÖLGE  Sultaniye Kaplıcaları

Şifalı suyu sayesinde cilt hastalıklarına iyi gelmekte olan Sultaniye Kaplıcaları, Köyceğiz’in Ekincik bölgesinde yer almaktadır. Gayet uygun bir giriş ücreti bulunmaktadır. Sultaniye Kaplıcaları her yıl milyonlarca yerli ve yabancı ziyaretçiyi ağırlamaktadır.

8. Likya Yolu

Türkiye’nin ilk uzun mesafe yollarından olan Likya yolu, 535 km uzunluğa sahiptir. Bu özelliği sayesinde dünyanın en iyi 10 uzun mesafe yolu arasında gösterilmektedir. Trekking yapmak isteyen gezi ve tatilciler için uygun bir mekandır.

9. Sedir Adası

MUĞLA'DA GİDİLEBİLECEK 15 BÖLGE  Likya Yolu

Kleopatra adası olarak da bilinen Sedir Adası, Marmaris’e 15 km uzaklıktadır. Barındırdığı deniz, kum, güneş üçlüsüyle her yıl milyonlarca ziyaretçinin akınına uğramaktadır. Giriş ücreti bulunmamaktadır.

10. Zeki Müren Sanat Müzesi

MUĞLA'DA GİDİLEBİLECEK 15 BÖLGE Zeki Müren Sanat Müzesi

Saygıdeğer sanatçımız Zeki Müren’nin son 6 yılını da yaşadığı bir Bordum evi olan, şimdilerde müze olarak ziyaretçi ağırlayan Zeki Müren Sanat Müzesi, Zeki Müren’e dair ayrıntılı bilgiler içermektedir.

11. Kızlan Yel Değirmenleri

Zeytin ve badem ağaçlarının mekanı Kızlan Köyü’nün güzelliklerinden Kızlan Yel Değirmenleri, gezi ve tatilcilere yöresel hislerle doğayla iç içe bir ortam sunmaktadır.

12. Toparlar Şelalesi

MUĞLA'DA GİDİLEBİLECEK 15 BÖLGE Toparlar Şelalesi

Köyceğiz’e yakın bir konumda bulunan Toparlar Şelalesi, çam ormanları içerisinde bulunan şelale yakınlarında yürüyüş yapabildiğiniz hoş bir mekandır. Giriş ücreti bulunmamaktadır.

13. Beçin Kalesi

MUĞLA'DA GİDİLEBİLECEK 15 BÖLGE Beçin Kalesi

Milas’da yer alan Beçin Kalesi, Unesco Dünya Mirası geçici lisesinde yer almaktadır. Antik dönemlerden kalma birçok kalıntının yer aldığı kale, çokça uygarlığa ev sahipliği yapmıştır.

14. Labranda Antik Kenti

MUĞLA'DA GİDİLEBİLECEK 15 BÖLGE Labranda antik Kenti

Adını antik çağın savaş aleti olarak kullanılan bir eşyadan alan Labranda Antik Kenti, ücretsiz giriş imkanı ile Milas’ta ziyaretçilerini beklemektedir.

15.  Euromos Antik Kenti

MUĞLA'DA GİDİLEBİLECEK 15 BÖLGE Euromos antik Kenti

Yine Milas yakınlarındaki bir tarihi bölge olan Euromos Antik Kenti, tapınak, hamam ve sur kalıntılarına sahiptir. Yıl boyunca çokça yerli ve yabancı turist ağırlamaktadır.

Bu içerik üyemiz tarafından oluşturulmuştur. Kendi İçeriğini Ekle!

Rapor Et

İştirakçi

izzet Tarafından Yazıldı

Video Ekleyiciİmaj OluşturucuListe OluşturucuYılların Üyesiİçerik OluşturucuOy Bağımlısı

Yorumlar

Yorumlara Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Torumlar

Loading…

0

Bu İçeriğe Oy Ver

Rize’de Gezilecek Yerler – 10 Farklı Bölge

Manisa’da Gezilecek Yerler – 10 Farklı Bölge