Rize’de Gezilecek Yerler – 10 Farklı Bölge

Doğa, yağmur, yeşillik ve toprakla iç içe yaşamayı seven insanların, özellikle Karadeniz atmosferini soluyan kişilerle muhabbet etmek isteyenlerin tercih edecekleri yerlerden birisi Rize’dir. Sadece doğal ortamların olmadığı, aynı zamanda birçok tarihi eserlerin bulunduğu Rize ili, Karadeniz’in turistik bakımından en çok tercih edilen bölgeleri arasındadır. Sizin için derlemiş olduğumuz Rize’de gidilebilecek bölgeler listemizden yararlanarak tatil planınızı şekillendirebilirsiniz.

1. Elevit Yaylası

 RİZE'DE GEZİLEB,LECEK 10 BÖLGE Elevit Yaylası

Rize’nin Ayder ilçesinde bulunan Elevit Yaylası, genellikle turistlerin yaz ayında tercih ettiği bir bölgedir. İki dağın arasında bulunan, bol yeşilliği ile ünlü olan bu yayla, festival ve şenliklerle dolu tatil köylerinden birisidir. Sadece eğlenmek için değil aynı zamanda sis olayının fazla olması sebebi ile oluşan manzarayı seyretmek için bile birçok kişinin tercih ettiği bölgelerdendir.

2. Amlakit

 RİZE'DE GEZİLEB,LECEK 10 BÖLGE Amlakit Yaylası

Rize’de gidilebilecek 10 bölge arasında olan Amlakit, Ayder ilçesinde bulunmaktadır. Rakım ölçüsü olarak meşhur olan bu bölgenin su seviyesinden yüksekliği 2 bin metrenin üzerindedir. Amlakit, tehlikeli aynı zamanda heyecan dolu bir tırmanış yapmak isteyenlerin tercih ettiği bir yerdir.

3. Büyük Deniz Gölü

RİZE'DE GİDİLEBİLECEK 10 BÖLGE Büyük Deniz Gölü

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde bulunan Büyük Deniz Gölü, Kaçkar Dağları’nın eteklerindedir. Dağın yansıması ile siyah bir manzaraya bürünmüş olan bu göl, fotoğraf çekimleri için uygun bir bölgedir. Sadece göl olarak kalmamakla beraber aynı zamanda etrafında piknik ve mesire alanı da bulundurmaktadır.

4. Anzer Yaylası

RİZE'DE GİDİLEBİLECEK 10 BÖLGE Anzer Yaylası

Doğal manzarası ile meşhur olan bir diğer bölge ise Anzer Yaylası’dır. İkizdere ilçesinde bulunan bu yayla çeşitli bitki türlerini barındırarak bal üretimi konusunda oldukça önemli bir konuma sahiptir. Burayı ziyaret edenlerin kır düğünü ve doğa sporu için tercih ettiklerini söylemek mümkündür.

5. Kaçkar Dağları Milli Parkı

RİZE'DE GİDİLEBİLECEK 10 BÖLGE Kaçkar Dağları Milli Parkı

Rize’nin Ayder ilçesinden bulunan Kaçkar Dağları neredeyse dört mevsim karlı kaplı olması sebebi ile eşsiz bir manzara görüntüsü oluşturmaktadır. Eteklerinde bulunan göl ve çeşitli bitkiler ile verimli toprağa sahip olan bu park, insanların sıklıkla tercih ettiği ve Rize’de gidilebilecek 10 bölgeden birisi haline gelmiştir.

6. Şenyuva Köprüsü

RİZE'DE GİDİLEBİLECEK 10 BÖLGE şenyuva Köprüsü

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde bulunan Şenyuva Köprüsü, tarihi bir eser olarak önemli bir konuma sahiptir. İçerisinde bulunan bazı değerli kitabeler ve kazı çalışmaları sonucu ulaşılmış olan mimari kalıntılar bu köprünün tercih edilmesinde önemli etkenlerdendir.

7. Palovit Şelalesi

RİZE'DE GİDİLEBİLECEK 10 BÖLGE Palovit Şelalesi

Akıntı ve şiddeti bakımında oldukça ürkütücü bir yapıya sahip olan Palovit Şelalesi, Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde bulunmaktadır. Turist ve ziyaretçilerini özellikle yaz aylarında çekmeyi başaran bu bölgenin etrafında yeşil bitkilerin bulunması burayı manzara haline getirmiştir. Fotoğraf çekenlerin buraya uğramadan Rize’den ayrılmalara söylentilere göre mümkün değildir. Şelalenin akıntısı ile beraber suyun renginin beyaz olması ve etrafındaki bitkilerin yeşilliği sebebi ile rengârenk bir görsel şölen tüm ziyaretçilerini buraya kilitlemektedir.

8. Çat Vadisi

RİZE'DE GİDİLEBİLECEK 10 BÖLGE Çat Vadisi

Rize’de gezilebilecek bölgelerden bir diğeri ise Çat Vadisi’dir. Rize’nin Ayder ilçesine bağlı bir konumda ilgililerine açık olan bu vadi, soğuk bir ortamda olması nedeni ile genellikle yaz ayların tercih edilmektedir. Sadece bir vadi olarak kalmayıp insanların sonradan inşa ettikleri ahşap evlerle de süslenen bu bölge, tatil yapmak için uygun bir ortam haline gelmiştir.

9. Zil Kalesi

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde bulunan Zil Kalesi, günümüzden uzun yıllar önce yapılması nedeni ile tarihi eserler bakımından önemli bir yerdedir. Sadece bir kale olarak kalmamış günümüzde yapılan kazı çalışmaları ve arkeolojik çalışmalar bakımından mimarisi incelenmiştir. Yapılan bu hesaplamalar eskiden matematik ve fizik biliminin olmamasına rağmen eşsiz ustalıkta yapıldığının kanıtıdır.

10. Gülbahar Sultan Camii

RİZE'DE GİDİLEBİLECEK 10 BÖLGE Gülbahar Sultan Camii

Rize’nin merkez ilçesinde bulunan bu cami Gülbahar Sultan Mahallesi’nde bulunmaktadır. Eskiden beri kullanıma açık olan bu cami sadece bir ibadethane olarak kullanılmıştır. Rize’de gidilebilecek 10 bölgeden birisi olan bu Gülbahar Sultan Cami’nin, hangi yıllar arasında yapıldığı bilinmemektedir. Ancak çok eski yıllarda yapıldığı tahmin edilmekle beraber halen daha günümüzde insanların tercih ettiği bölgelerdendir.

Leave your vote

Diğer
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Torumlar

Giriş

Şifremi Unuttum

Şifremi Unuttum

Hesap verilerinizi girin, size şifrenizi sıfırlamanız için bir bağlantı göndereceğiz.

Şifre sıfırlama bağlantınız geçersiz veya süresi dolmuş görünüyor.

Giriş

Privacy Policy

Koleksiyon Ekle

Koleksiyon Bulunamadı

Burada daha önce oluşturduğunuz tüm koleksiyonları bulacaksınız.