Geleceğin Meslekleri Hangileri?

Gelecekte Hangi Mesleklere İhtiyaç Duyulacak 

Geleceğin meslekleri hangileri veya gelecekte en trend meslekler hangileri olacak sorusunun cevabını gelin hep beraber inceleyelim. İleri yönelik ihtiyaç duyacağımız meslekler, yetişilmez hızla gerçekleşen teknoloji alanları durmaksınız yenilenmeye ve gelişmeye devam ediyor. Çalışma durumlarımız ve yaşamımıza devam edebileceğimiz yeni teknolojiler ilerledikçe, bazı mesleklere olan sempati daha da artıyor. Gelecek zamanı değiştirecek yeni  meslek dalları, yarınlarlarımızın temelini hazır  eden bu sektör en güncel ve yenilikleri daha yakından  inceleyen, ortalama bir skalayı tahminde bulunmak çokta zor değil.

Bu sebepten, geleceğin meslek gruplarına yakından incelemeden hemen önce, hemen hemen diğer bütün teknolojileri ve dolayında  geleceğin  her dalında  faaliyet gösteren  bir teknoloji hareketine ayak uydurmamız gerekiyor. Her ne sonuçla olursa olsun bu akımda bizimde var olmamız, en önemlisi bu akımı bizimde sindirip hazmetmemiz kaçınılmaz olmalı.

geleceğin meslekleri
Geleceğin Meslekleri

Geleceğe Şekil Verecek Meslekler :

Yapay Zeka Teknolojisi

Teknolojik gelişmeler kendini otomasyona eğilimledikçe, insan eliyle geliştirilen yapay zekaya ve dallarına  duyulan ihtiyaç günden güne durdurulmaz şekilde ilerliyor. Bu konunun uzmanlıkları gelecekte en trend  meslekler arasında yerini almaya başlamış durumda. Söz konusu alanın sürekliliğini koruyacağı uzmanlar tarafından şimdiden biliniyor. Söz konusu meslek dalına gönül veren uzmanların geliştirdiği lot yani nesnelerin ağı çalışması son hızıyla emin ellerde büyümekte ve gelişmektedir.

Dijital Dönüşüm Uzmanlığı

Diğer bir söz konusu teknoloji dalımız ise Dijital dönüşüm uzmanlığı, anlaştıkları büyük firmaların işleyişlerindeki aksaklıkları önlemek ve dijitalleştirmek adına çalışmalarda bulunan uzman kişilerin oluşturduğu iş dalıdır.Ufak veya büyük çaplı global veya sahıs şirketlerinin ürünlerini dijitale taşımak veya ürünlerini bir üst seviyelere aktarılmasına vesile olan dönüşüm sürecidir. Dijitale dönüş sağlayan uzman kişileri ,kurumların  iş akışını dijital teknolojileri kullanarak daha aktif hale getirebilen, imkanlarının güvence altına alınmasına odaklanır. 

Geleceğin Meslekleri
Geleceğin Meslekleri

Büyük Veri Teknolojisi

Büyük Veri ham madde olarak kalmadığı, bir anlam yüklendiği  sürece kaçınılmaz olarak değerlenecektir. Küçük olmayan verilerinizi sizlerle iş birliği içerisinde anlamak, kazanım sağlamak, değerine değer katmak firmanıza yarar sağlamak amacı güden teknoloji dalıdır. Bünyenize diğer kuruluşlardan bağımsız sürecinizi olumlu yönde etkilemek, iş birliği uyumluluğunu, halkla ilişkiler pazarlama  ve görselleştirme eksikliğini  kapatmak, son kullanıcıyı tanıma isteklerine arz talep sağlama, aynı sermaye ile daha çok isdihdam gibi birden çok sorununu yanı sıra anlam  katarak datalar ile sorunu hızlı ve sonuç odaklı  sonlandırmaktadır. 


İleri dönük tutumlarda, zararı söz konusu etmeden,  verimi üst seviyelere çıkarmak için daha yandaş ve özverili çalışmalarınızı istenilen zaman dilimine daha net ve özgüvenli bir şekilde  taşımanızda yardımcı olacak  bir teknoloji dalının adıdır.

Ağ Mimarisi

Pc ağları, işletimlerin dosya, baskı vb. bulunan iş bölümlerinde, verilerin dağıtılmasında en etkili yere değinir.Bu meslek dalını, Ağ mimarisi söz konusu ağların birbirine olan bağlantılarındaki cihazların işbirliği içinde beraber çalışmasında kullanılan, kuralları komutlayan temayı ifade eder. Ağda kullanılan cihazın birbiri ile haberleşme işlemine  göre daha farklı bir teması bulunan ağ mimarileri var edilebilir. Zamanımızda daha sıklıkla kullanıldığı bilinen ağlar P2P ve daha sonra  client server mimarisidir.

Birçoğumuzun da bildiği gibi teknoloji insan elinin değebildiği herşeyde eskiye nazaran daha çok var.Teknolojiyi bu denli doğru kullandığımız sürece daha ileriye taşıyacağımız muhtemeldir. Gelecek ile bugun arasındaki köprüyü suanda bizler yaşıyoruz. Zamanın teknolojisini daha ileri taşımak bizim elimizde, bugun değindiğimiz dört meslek dalı araştırmalarımız sonucunda en trend olarak bakılan meslek grupları. Eğilimlermizde bu dalları araştırıp kulak aşinalığı olmamız ve ilgi duymamız bizi ileri taşıyacaktır. 

Rapor Et

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum