İlginç Bilim İnsanları

Dünyanın inanmadığı fikirlerin peşinde koşan ilginç bilim insanları, imkânsız görülmesine rağmen başarılabildiği, başaramasa dahi ömürlerini inandıkları uğruna adayışları, onları farklı ve değerli birer insan kılmıştır. İlginç bilim insanları çoğunlukla garip veya asabiyet sorunu yaşayan bir kişilik yapısına sahipken, bir kısmı da diğer insanların durağan yaşamlarını anlayamayan bilgelerdi ve çok az bir bölümü hem dehşet verici hem de komik sonuçlara vararak, bilgi deryasında üst mesafelere ulaşılabildi.

İlk 8 sıralamada yer alan İlginç bilim insanları

  • Pisagor
  • Tycho Brahe
  • Richard Feynman
  • Nikola Tesla
  • Werner Heisenberg
  • Buckminster Fuller
  • Robert Oppenheimer
  • Oliver Heaviside

PİSAGOR

Pisagor
Pisagor

Pisagor (Sayıların Babası) yani Pythagoras, MÖ.  570 – MÖ 495 yılları arasında yaşayan Yunan filozof, Pisagorculuk akımın kurucusu ve matematikçidir. En iyi buluşu geometrinin temel taşı olan Pisagor teoremidir. Pisagor müritleri denilen bir grubun olduğu dahi söylenir. Bu grup, sayılara özel mistik anlamlar yükleyerek hayatlarını buna göre şekillendirdikleri ifade edilir. Pisagor müritlerine katılan kişinin, tam olarak üyeliğinin kabul edilebilmesi ve grubun sırlarını korumak için beş yıl süresince konuşmaması istenirmiş. Pisagor ve müritler grubun vejetaryen felsefesini içselleştirmiş ama tuhaf bir şekilde fasulye bitkisine dokunmayı ve yememeyi kendilerine düstur edinmişlerdir. Bir başka tuhaf detay ise, ilk sağ ayağın ayakkabısını giymeleri ve çoğu kişinin yürüdüğü yoldan yürümemeleridir. Aktarılan veriye göre, Pisagor’un ölüm nedeni fasulye olmuştur. Günün birinde bir düşmanı, Pisagor’un evini yakmış, kaçmaya çalışan Pisagor da fasulye tarlasının önüne kadar soluksuz gelmişti.  Tarlaya girdiğinde, fasulye yasağını çiğnememek adına yanarak ölmeyi seçmişti.

TYCHO BRAHE

Tycho Brahe
Tycho Brahe

Tycho Brahe, gerçek adıyla Tyge Ottesen Brahe, Danimarkalı astrolog, simyacı ve matematikçi astronomdur. Kopernik’in vefatından 3 yıl sonra doğdu ve asil olan bir soydan gelmektedir. Tycho Brahe 16. Yüzyılda tuhaf yaşam tarzı ve ölümü ile bilinmektedir. Üniversitede katıldığı bir düello oyununda, burnunu kaybetmiş ve geri kalan ömrünü, metalden yapılmış protez bir burunla devam ettirmiştir. Partilere olan aşırı düşkünlüğü, ölümüne neden olduğu söylenmektedir. Kendisine ait bir adası vardır ve çoğu vakitlerinde çılgın partiler organize ederek, arkadaşlarını adada ki şatoya davet etmektedir. Prag’da bir davete katılan Tycho Brahe, yemek masasından kalkmanın, asil görgü kurallarına göre uygun olmadığından, tuvalete gitmemek için direnmiştir. Fakat bu olay hayatının sonunu getirmiştir. Tycho Brahe, bu olay sonrasında böbrek enfeksiyonu yaşayarak, 11 gün sonrasında mesanesi patlayarak can vermiştir.

RİCHARD FEYNMAN

Richard Feynman
Richard Feynman

Richard Feynman, 20. yüzyılda yaşamış en ünlü fizikçilerden biridir. Amerika’nın gizli çalışmalarından biri olan Manhattan Projesi’nde atom bombası yapmak için yer almıştır. Şakacı, maceraperest ve daima sorun oluşturan bir mizaç olarak bilinir. Aktarılanlara göre Manhattan Projesinden sıkıldığı zamanlar, sistemleri kırılabileceğini kanıtlamak için kilit açma ve güvenliği kırma konularında çalışmalar gerçekleştirmiştir. Nobel ödüllü olan kuantum elektrodinamiğini geliştirmiştir. Maya dili üzerine uzmanlaşmış, Moğol ve Türklerin gırtlaktan söyledikleri şarkıları öğrenmiş, 1986’da ise  Richard Feynman Challenger uzay aracının patlamasının nasıl gerçekleştiğini açıklamıştır.

NİKOLA TESLA

Nikola Tesla
Nikola Tesla

İlginç bilim insanları arasından Nikola Tesla, yeterince tanıtılmayan kahramanlardan biridir. 1884’te Amerika’ ya Sırbistan’ dan dan gelmiş ve ilk işi Thomas Edison için çalışmalarına başlamıştır. Bazı buluşlarından Edison’un da alıntı yaptığı radyo, elektrik ve robotik alanlarda önemli icatlar meydana getirmiştir. Örneğin; ampulün asıl buluşunu Edison değil, Nikola Tesla yapmıştır. Buluşlarına çocuk yaşta başlamış olan Nikola Tesla, 6 yaşındayken kendine ait bir su çarkı yapmıştır. Gelecekte ilginç bilim insanları arasında yer alacak olan Tesla, tuhaflıkları olan bir çocuktu. İlginçliklerinin arasında, hiç kimsenin saçına dokunmasını istemez, yürürken adımlarını sayar, yuvarlak ve parlak olan her cisme büyük zaaf beslemesi vardır. Bunun yanında, daima yemeklerinin kübik yapısını hesapladığı ve bunu başaramadığında tabağındaki yemeği reddettiği de söylenmektedir. 3 numarası onun takıntılı olduğu bir sayıdır. 3 defa binanın çevresini yürümeden içeriye girmediği ve yediği her öğünde, yemek tabaklarını parlatabilmek için 18 tane peçeteyi kullandığı veriler arasındadır.

WERNER HEİSENBERG

Werner Heisenberg
Werner Heisenberg

Ünvanı,  Dalgın olan Profesör Werner Heisenberg Alman bir fizikçidir. Werner Heisenberg Belirsizlik İlkesi’ni bilim dünyasına sunmuştur. Atom yapısına olan katkısından dolayı Nobel Fizik Ödülünü 1932 yılında almıştır. Arnold Sommerfeldle birlikte Münih Üniversitesi’nde birçok araştırmalar yapmıştır. Aklı başında olmayan, olağanüstü bir teorik fizikçi olarak tanınıyordu. 1927 yılında Werner Heisenberg kuantum mekaniği konusu olan belirsizlik denklemini, küçük boyutlu atom parçacıklarının minik ölçeklerdeki davranışlarını açıklayan kurallar geliştirmiştir. Fakat doktora sınavı az daha başarısız oluyordu, deneysel teknikler konusunda hiçbir şey bilmiyordu. Komitenin sormuş olduğu, bataryanın çalışması hakkındaki soruyu yanıtlayamamıştır.

BUCKMİNSTER FULLER

Buckminster Fuller
Buckminster Fuller

Richard Buckminster Fuller, Amerikalı mucit, felsefeci, yazar, şair, mimar ve mühendistir. Hayatını, var olan gezegenler sistemi içerisinde, insanlarında yaşamış olduğu Dünya gezegeninde başarılı ve uzun yaşam sırlarını araştırarak ve nasıl yaşayacaklarını anlamlandırmaya çalışarak geçirmiştir. Dymaxion adında ki otomobil buluşuyla ün kazanmıştır. İlginç bilim insanları içinde sayılabilecek Buckminster Fuller farklı ülke seyahatlerini gerçekleştirirken, ülkelerin sahip olduğu saat dilimini doğru söylemek için kolunda üç saat bulunduruyor ve günde yalnızca iki saat uyuyordu. Bunun adına Dymaxion uykusu adını verdi. 1915 yılından 1983 ölüm gününe kadar, değiştirdiği dinin hayatında ki etkilerini ayrıntılı olarak 15 dakikalık aralıklarla günlüğüne kaydetti.

ROBERT OPPENHEİMER

Robert Oppenheimer
Robert Oppenheimer

Robert Oppenheimer, Yahudi kökenli Amerikalı bir fizik profesörüdür. İlginç bilim insanları arasından Robert Oppenheimer nükleer bombanın babası olarak bilinir. Manhattan Projesine başkanlık yapmış olan Oppenheimer, sekiz dili rahatlıkla konuşabilen ve felsefe, şiir, dil bilimi alanlarında da bilge biridir. İnsanların beyin sınırlamalarına anlam vermekte zorlanırdı.1931 yılında Kaliforniya Berkeley Üniversitesi’nde arkadaşı Leo Nedelsky’den kendisi adına bir ders hazırlamasını istemiş, onay veren Leo Nedelsky, kaynak olan kitabı Oppenheimerden almıştır. Tam çalışmaya başlayacakken, kitabın flemenkçe olduğunu görür ve bunu söylediğinde ise Oppenheimer’ in yanıtı oldukça şaşırtıcıdır. ‘’ama bu oldukça basit dille yazılmış bir Flemenkçe kitaptır.’’ Açıklaması sanki Flemenkçe’ nin okudukça anlaşılabilir bir dil olması üzerindedir.

OLİVER HEAVİSİDE

Oliver Heaviside
Oliver Heaviside

İngiliz elektrik mühendisi ve matematikçi olan bilim insanı Oliver Heaviside, elektrik devreleriyle ilgili analizler yaptı ve diferansiyel denklemlerini çözebilmek için matematiğin karmaşık tekniklerinden faydalandı. . İlginç bilim insanları içerisinde yer alan Oliver Heaviside arkadaşının tanımıyla ‘’ üst düzey tuhaflık’’ olarak betimlemiştir. Evini granit blokla dekore etmiş ve hipergrafi denilen beyin hastalığına yakalanmış yani yazma isteğinin sağlığını etkileyecek boyuta ulaşması durumuyla karşı karşıya gelmiştir. El tırnaklarını pembeye boyar ve zamanını tuhaf bir biçimde boş duvara bakarak süt içerek geçiren bir bilgedir.

Özetle, ilginç bilim insanları çoğu garip yaşantı ve davranışlara sahip olduğunu araştırmalarda gözlemlemekteyiz. Bazen tuhaf, bazen de gülünç olabiliyorlar. Her insanın hayatı bir kısım ilginçliklere sahiptir. İlginç bilim insanları geçmişten bugüne göz önünde olduklarından dolayı bu tuhaflıklar daha fazla fark edilmektedir. Farklı karakterlere sahip olunmasından korkmamalı, hatta şanslı olunduğu düşünülmelidir. Çünkü farklılık hayatı en güzel adımlarla keşfetmeyi gerektirir.

Rapor Et

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir